Klavye’de Et (@) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavye’de Et (@) işareti nerede? Klavye’de @ işareti nasıl yapılır ? Klavye’den et (@) işareti nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın klavyesinden et (@) işaretinin nasıl yapılacağını anlattık. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların çoğunluğu harflerden ve rakamlardan oluşmaktadır. Ancak bu tuşların bir çoğunun 2 ya da 3 adet farklı fonksiyon özelliği bulunmaktadır. Yani klavyelerde dolayında tuş bulunmaktadır ama bu tuşlar ile uygulayacağımız bazı kombinasyonlar ile 100’ün bir hayli üstünde sembol oluşturabiliyor.

Bilgisayar klavyeleriyle klavyenin üzerinde olmayan sembolleri de farklı tuş kombinasyonları ile de oluşturabiliyoruz. Mesela ”alt gr” + ”T” tuş kombinasyonu ile Türk Lirası (₺) sembolünü klavyemiz ile oluşturabiliyoruz. Daha bir sürü sembol ve şekilleri de klavyemizden farklı kombinasyonlar ile oluşturabiliyoruz.

Bu yazımızda ise klavyeden et (@) işaretinin nasıl yapıldığını sizlere anlattık. Her ne kadar günümüzde neredeyse tüm bilgisayar kullanıcıları bu tuşun nasıl yapıldığını bilse de bilmeyenler için bu konuyu detaylı bir şekilde anlattık.

@ İŞARETİNİN GEÇMİŞİ NEREYE DAYANIYOR ?

Öncelikle merak edenler için  bu @ işaretinin geçmişinin oldukça eskilere dayandığını belirtelim.

@ işareti tarihte ilk defa 16. yy’da 1536 yılında Floransa’lı bir şarap tüccarı tarafından kullanıldı. Bu tüccar bir fıçının 1/13 kadarına denk düştüğünü anlatmak için @ işaretini kullanmıştır.

İlerleyen zamanlarda ise bu işaret, daktilolarda yer almaya başladı ve ardından bazı ticari faaliyetlerde de birim belirtmek amacıyla kullanıldı.

Bilgisayarda ise ilk olarak mailleri kullanıcılara tanımlama amacıyla 1971 yılında bilgisayarlarda kullanılmaya başladı. Bu @ işaretinin bilgisayarlardaki öncüsü ise geçtiğimiz senelerde (2016) vefat eden bilgisayar programcısı ”Ray Tomlinson” ‘dur.

Günümüzde yine mail adreslerinde kullanılan bu @ işareti , son zamanlarda sosyal medya platformlarında oldukça sık kullanılmaktadır.

NOT: @ İşareti TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından ” kuyruklu a ” olarak ifade edilmektedir. Her ne kadar ülkemizde %99 dolayında bilgisayar kullanıcısı bu işareti ”et” olarak telaffuz etse de bu işaretin doğru olan telaffuzu ” kuyruklu a ” ‘dır.

PEKİ ” @ İŞARETİ ” NASIL YAPILIR ? 

@ İşaretinin kullanımı oldukça kolaydır. Q klavye’ye sahip tüm bilgisayarda göreceğiniz üzere klavyenizde ” Q ” harfinin üzerinde bu işaret yer almaktadır. Bu işareti kullanmak için yapmanız gereken tek şey ise 2 li ya da 3 lü tuş kombinasyonu olacaktır.

@ İşaretini bilgisayarınızda oluşturmak için yapmanız gereken tuş kombinasyonları şu şekildedir;

@ İşaretini bilgisayarınızın Q klavyesinde 2 farklı yöntem ile oluşturabilirsiniz.

  1. Yöntem:  Bilgisayarınızın klavyesinden ”CTRL” + ”ALT” + ” Q ”  tuş kombinasyonunu uygulayın.
  2. Yöntem: Bilgisayarınızın sağ tarafından yer alan ”ALT GR TUŞU ”  +  ” Q TUŞU ”  kombinasyonunu uygulayın.

Yukarıdaki her 2 tuş kombinasyonu ile birlikte klavyenizden @ işaretini yazmak istediğiniz her yerde oluşturabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit.

İPUCU: Dilerseniz ” @ ” işaretini kopyala yapıştır yöntemi ile kopyalayıp, dilediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Tabi ki bu işareti oluşturmak bu kadar kolayken bu yöntemi uygulamak bir hayli saçma gelebilir ancak belki bu işareti kullamak isteyen kişinin klavyesinde bu tuşlar bozuk olabilir. Bu da bir olasılık.

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.