iPhone’da Youtube Arka Planda Çalıştırma (RESİMLİ ANLATIM)

iPhone’da Youtube arka planda nasıl kullanılır? iPhone’da Youtube arka planda nasıl çalıştırılır ? iPhone’da arka planda Youtube’dan nasıl müzik dinlenir ? Youtube uygulaması arka plana atınca kapanıyor nasıl çalıştırabilirim ? iPhone’da Youtube’yi arka planda kullanamıyor musunuz? İşte tüm bu sorularınızın cevabı ve daha fazlası sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda.. Bu yazımızda sizlere iPhone cihazlarında Youtube’u nasıl arka plana atıp telefonunuzu dilediğini gibi kullanacağınızı anlattık. İşte detaylar..

Youtube bildiğiniz üzere günümüzün en popüler ve en çok kullanılan video platformu konumundadır. Youtube’da günde aklınıza gelebilecek her türlü kategoriden video içerikleri kullanıcılar ve yayıncılar tarafında paylaşılıyor.

Paylaşılan bu içeriklerin içerisinde ise en büyük pay müzik kategorisinde bulunuyor. Youtube’da dünya üzerinde neredeyse bütün müzik kuruluşları ve yapımcıları telif hakkını elinde bulundurduğu, işbirliği içerisinde olduğu sanatçıların müziklerini video klipleriyle paylaşıyor.

Bu sayede kullanıcılar artık dinlemek istedikleri yeni ve eski tüm müziklere anınında kolay bir şekilde herhangi bir ücret ödemeden Youtube üzerinden erişebiliyor. Bu sebepten ötürüdür ki artık Youtube bir müzik dinleme platformu konumuna da gelmiş durumda.

Günümüzde müziksever kullanıcıların bir çoğu Youtube’daki müzikleri genellikle mobil cihazları vasıtasıyla dinliyor.  Radyo, Walkman ve mp3 çalar devrini geride bıraktığımız bu çağda Youtube üzerinden mobil cihazlarımız ile her türlü müziğe anında ulaşabiliyoruz.

Ancak devir her ne kadar teknoloji , kolaylık devri olsa da bir açıdan da para devrine dönüştü. Teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıkları bir bir paraya çevirmek isteyen şirketler bu nokta da bu isteklerini uyguluyor. Çünkü Youtube üzerinden müzik dinlemek her ne kadar güzel ve kolay olsa da kullanıcılar bu müzikleri dinlerken her zaman ekrana bakma zorunluluğunda kalıyor.

Bildiğiniz üzere iPhone’da Youtube uygulamasında ya da Youtube mobil sayfasında herhangi bir videoyu izlerken ya da bir içeriği dinlerken bu uygulamayı arka plana atamıyorsunuz. Bu sebepten ötürü de cihazınızın ekranı o içerikte iken hep açık kalmak zorunda kalıyor ve başka bir uygulamaya ya da cihazınızda başka bir yere gidemiyorsunuz.

Bu problem kullanıcılar tarafından oldukça sık şikayet ediliyor ancak aslında bakılırsa yukarıda da dediğimiz gibi bu bir problem değil tamamen şirketlerin para avcısı konumuna gelmesinden kaynaklı. Youtube kullanıcılara arka planda çalıştırma iznini sadece ücretli uygulamasında (paketinde) sağlıyor. Dilerseniz bu ücreti ödeyerek Youtube’u arka planda kullanabilirsiniz.

PEKİ YOUTUBE’U ARKA PLANDA KULLANMANIN BİR FORMÜLÜ YOK MU ? 

Evet bunun bir çözümü var. iPhone’da Youtube’dan arka planda müzik dinleyebilirsiniz ya da dinlemek istediğiniz tüm içerikleri arka planda dinleyebilirsiniz.

Bunun formülü ise oldukça basit. Ancak bu işlemi ne yazık ki Youtube’un mobil uygulamasında ne yazık ki yapamıyor. Ayrıca Youtube’un mobil sayfası üzerinden de yapamıyoruz. Peki nasıl yapacağız derseniz; sizlere adım adım iPhone’da Youtube’da arka planda müzik dinlemenin nasıl yapılacağını anlattık.

İŞTE iPHONE’DA ARKA PLANDA YOUTUBE’U KULLANMANIN YOLU !

Bu işlemi yukarıda da belirttiğimiz üzere Youtube’un mobil uygulaması ve mobil sayfası üzerinden yapamıyoruz. Bunun için ilk yapmamız gerek Youtube’un masaüstü sayfasına iPhone cihazımız ile girmek olacak. Şimdi hep birlikte sırası ile nasıl yapılacağına bakalım.

1- İlk olarak Youtube’nin masaüstü sayfasına iPhone cihazımızdan girmemiz gerekiyor. Bunun için iPhone’un kendi tarayıcısı olan SAFARİ uygulamasını kullanabilirsiniz.

NOT: Dilerseniz diğer tarayıcıları (google chrome, puffin, opera vs.. kullanabilirsiniz ancak bu anlatımı Apple’ın kendi tarayıcısı olan SAFARİ’ye göre yaptık. Tercih sizin.

Şimdi Safari uygulamasını açın ve arama kısmına (internet çubuğuna) ”youtube.com” yazıp Youtube’un sayfasına gidin.

2- Ardından karşınıza Youtube’un mobil sayfası açılacaktır. Şimdi burada bu sayfayı masaüstü sayfa şeklinde açmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki resimde de belirttiğimiz üzere tarayıcının en altında yer alan seçeneklerden orta yer alan seçeneğe dokunun. Karşınıza gelecek seçeneklerden yine resimde de belirttiğimiz üzere ”Masaüstü Web Sitesi” seçeneğine dokunun.  Bu işlemin ardında sayfa yenilenecek ve masaüstü web sitesi karşımıza açılacaktır.

3- Daha sonra Youtube’un masaüstü web sayfası üzerinden dilediğini müziği  ya da içeri aratın ya da seçin.

4- İlgili içerikte videonun üzerindeki ”Play” tuşuna basın ve ilgili içeriği oynatın.

5- Ardından oynatmış olduğunuz video cihazınızın ekranında web siteden bağımsız bir şekilde açılacaktır. (bknz. aşağıdaki resim) Oynatma işlemi devam ederken (Oynatma işlemini durdurmayın.) iPhone cihazının orta tuşu yani ”Home” tuşuna basın.

6- İlgili içerik 3-4 saniye arka planda çalacak ve kapanacaktır. Ancak burada yapmanız gereken adım ilgili içeriği / müziği arka planda dinlemeye devam etmek için iPhone alt menüsünü yani ”Denetim merkezini’ parmağınız ile cihazınızın ekranının en altından en üstüne doğru iterek açın.

Burada yukarıdaki resimde de kırmızı kutucuk ile belirttiğimiz  oynatma tuşuna yani ”Play” tuşuna basın. İlgili içerik arka planda çalmaya başlayacaktır.

İŞLEM BU KADAR BASİT !

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )