iPhone Safari’de Özel Dolaşma Modu Nasıl Açılır & Kapatılır ?

iPhone Safari’de özel dolaşma modu nasıl açılır? Safari’de gizli mod nasıl açılır? iPhone Safari’de gizli mod nasıl kullanılır? Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında yer alan Safari internet tarayıcısında özel dolaşma modunun nasıl açılıp kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar…

Apple iPhone kullanıcıları, Apple’ın kendi geliştirmiş olduğu ve cihazlarında ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunduğu Safari uygulaması ile birlikte mükemmel bir internet deneyimi yaşıyor. 

Apple, Safari uygulamasında kullanıcılarına hızlı ve güvenli bir internet deneyimi sunarken tüm bunların yanı sıra birbirinden faydalı, işlevsel özelliği de yine uygulamasında kullanıcılarına sunuyor. 

Apple’ın Safari uygulamasında kullanıcılarına sunduğu bu özellikler, her ne kadar günümüzde geliştirilen ve yayımlanmış olan bir çok internet tarayıcısında yer alsa da sunulan özelliklere kullanım ve erişilebilirlik açısından baktığımızda Apple’ın Safari uygulaması bir tık ötede yer alıyor.

Yani Safari internet tarayıcısında yer alan bir çok özelliğin kullanımının ve erişilebilirliğinin oldukça kolay olması kullanıcılar açısından büyük bir avantaj doğuruyor.  

Apple’ın Safari uygulamasında bir çok özellik yer alıyor. Üstelik Apple’ın iPhone cihazlarında yer alan iOS işletim sistemi de her geçen süre daha da geliştikçe bu uygulamada yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. 

Özellikle iOS işletim sisteminin son sürümü olan iOS 15 yayınlandıktan sonra iPhone’larda yer alan Safari uygulaması bir hayli değişmiş ve yeni özellikler edinmişti. Safari uygulamasında sunulan en son yenilikler ise şöyleydi; adres çubuğunun konumunu değiştirme ve arka plan görüntüsünü değiştirme gibi.

Bu yeniliklerin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bir önceki yazılarımızda sizlere göstermiştik. Bu yazımızda ise Apple’ın safari uygulamasında yer alan bir başka özelliğe değineceğiz. Bahsedeceğimiz bu özellik, Safari’de özel dolaşma modu’nun kullanımı, yani bir başka deyişle gizli mod özelliğidir. 

Apple iPhone kullanıcılarına Safari uygulamasında gizli modda gezinme imkanı sağlıyor. Kullanıcılar sadece uygulayacakları bir kaç adım yoluyla uygulamada özel dolaşma moduna geçiş yapabiliyor. 

Bu özellik sayesinde kullanıcılar internette gizli bir şekilde dolaşma imkanına erişiyor. Yani kullanıcıların internette yapmış olduğu gezintiler hiç bir şekilde cihazlarında kayıt altına alınmıyor ve bu içerikler daha sonra kendisi ya da bir başkası tarafından görüntülenemiyor.

Bir çok kullanıcının ara ara kullandığı bu özelliğin nasıl kullanıldığını sizler için anlattık. iPhone’ cihazlarında yer alan Safari uygulamasında bu özelliğin nasıl kullanıldığına aşağıdaki adımları uygulayarak öğrenebilir ve dilediğiniz zaman İnternet’te özel dolaşma modunda gezinebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte iPhone’da Safari uygulamasında özel dolaşma modunun nasıl açıldığına bakalım…

iPhone Safari’de Özel Dolaşma Modu Nasıl Açılır? (iOS 15)

iPhone Safari uygulamasında özel dolaşma modunu pratik bir şekilde sadece bir kaç dokunuş ile açabilirsiniz. Yine aynı şekilde özel dolaşma modundan sadece bir kaç dokunuş ile çıkabilirsiniz.

iPhone Safari’de gizli mod özelliğini açmak için; 

1- İlk olarak iPhone cihazınızda Safari uygulamasını açın. 

2- Safari uygulamasında özel dolaşma modunu açmak için; uygulamada sağ alt köşede yer alan ”Sekmeler arası geçiş” ikonuna dokunun. 

3- Sonra ekranın alt-orta kısmında yer ”Başlangıç Sayfası” yazısının hemen yanındaki ”Aşağıya doğru ok” ikonuna dokunun. 

4- Daha sonra karşınıza ”Sekme Grupları” penceresi çıkacaktır. Burada karşınıza çıkan seçeneklerden  ”Özel” seçeneğine dokunun. 

5- Bu adımların ardından özel dolaşma modu aktif olacaktır. Gizli mod seçeneği ile gezinmek için tek yapmanız gereken özel dolaşma moduna geçiş yaptıktan sonra sağ alt köşede yer alan ”Bitti” yazısına ya da sol alt köşede yer alan ”(+)” ikonuna dokunarak yeni bir pencere açmak. 

İşlem bu kadar basit. 

NOT: Özel dolaşma modunu yine aynı adımlar ile uygulayarak kapatabilirsiniz.

Safari’de özel dolaşma modunu kapatmak için; ekranın sağ alt köşesinde yer alan ”Sekmeler arası geçiş” ikonuna dokunun. Sonra ekranın alt kısmında yer alan ”Özel” yazısının hemen sağ yanındaki ”Aşağıya doğru ok” ikonuna dokunun ve karşınıza gelecek seçeneklerden ”Başlangıç sayfası” seçeneğine dokunun.

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında yer alan ”Safari” uygulamasında özel dolaşma modunun nasıl açılıp kapatıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz…” 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.