iPhone Ekrana Home Tuşu Ekleme / Kaldırma [AssistiveTouch]

iPhone’da ekrana Home tuşu nasıl eklenir? iPhone’da ekrandaki Home tuşu nasıl kaldırılır ? iPhone AssistiveTouch özelliği nasıl kullanılır? iPhone’da ekrana yuvarlak simge nasıl eklenir? Bu yazımızda sizlere iPhone cihazlarında AssistiveTouch özelliğinin nasıl kullanıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

iPhone cihazlarında yer alan iOS işletim sistemi kullanıcılarına bir çok noktada kolaylık sağlamaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere Apple, iPhone X ve sonrası modellerde (SE modelleri hariç) cihazlarda yer alan Home tuşunu kaldırmıştı.

Apple yapmış olduğu bu yeniliğin ardından iOS işletim sisteminde kullanıcılarına ekranlarına dokunmatik bir şekilde Home tuşu ekleme imkanı sunmuştu. Apple’ın kullanıcılarına sunduğu bu özelliğin adı ise ‘AssistiveTouch‘ olarak belirlenmişti.

Kullanıcılar iOS işletim sistemine getirilmiş olan bu AssistiveTouch özelliği ile birlikte alışkın oldukları Home tuşunu cihazlarının ekranına yerleştirebiliyor ve bir çok işlemi bu tuş sayesinde kullanabiliyor.

Bu tuş üzerinden kullanıcılar birden fazla işlemi uygulayabiliyor. Ayrıca kullanıcılar bu tuş içinde yer alan seçenekleri kendi tercihlerine göre değiştirebiliyor ve ilgili seçenekleri yine kendi tercihlerine göre sıralayabiliyor.

Özellikle düğmelere basma güçlüğü ya da üşengeçliği yaşıyorsanız AssistiveTouch özelliği kullanıcılara bir çok nokta da kolaylık sağlıyor. Ancak ilgili özellik bir çok iPHONE kullanıcı tarafından beğenilse ve kullanılsa da bazı kullanıcılar tarafından pek tercih edilmiyor.

Bizde bu sebeple bu yazımızda sizlere Apple’ın iOS işletim sisteminde yer alan AssistiveTouch özelliğinin bu tuşu ekrana ekleme isteyen kullanıcılar için nasıl aktif hale getirileceğini ve ekranda bu tuşu kaldırmak isteyen kullanıcılar içinse nasıl kapatılacağını adım adım gösterdik.

Aşağıda belirteceğimiz adımları sırasıyla uygulayarak iPhone cihazınızda ekranınıza dokunmatik Home tuşu ekleyebilir ya da var olan bu tuşu kaldırabilirsiniz.

iPhone’da Ekrana Home Tuşu Ekleme : 

iOS işletim sisteminde yer alan AssistiveTouch özelliği ile iPhone cihazınızın ekranına Home tuşu eklemek için; 

1- İlk olarak cihazınızda ‘Ayarlar‘ kısmına gidin.

2- Ayarlar sayfasında yer alan seçeneklerden ”Erişilebilirlik” seçeneğine dokunun.

3- Erişilebilirlik sayfasından ”Dokunma” kısmına gidin.

4- Ardından açılan sayfada en üstte yer alan ‘AssistiveTouch’ seçeneğine dokunun ve karşınıza gelecek olan ekranda AssistiveTouch yazısının yanındaki butona dokunarak ilgili özelliği aktif hale getirin.

İşlem bu kadar basit. 

NOT: İlgili buton yeşil görünümdeyken ilgili özellik aktif, ilgili buton gri görünümdeyken ise ilgili özellik kapalı durumdadır. 

iPhone’da Ekranda Yer Alan Dokunmatik Home Tuşunu Kaldırma : 

iPhone cihazınızın ekranında yer alan dokunmatik Home tuşunu kaldırmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın. 

1- İlk olarak cihazınızda ‘Ayarlar‘ kısmına gidin.

2- Ardından ayarlar sayfasından ‘Erişilebilirlik‘ seçeneğine gidin.

3- Erişilebilirlik kısmında yer alan ‘Dokunma‘ seçeneğine gidin.

4- Daha sonra karşınıza gelecek olan ekranda açık durumdaki ‘AssistiveTouch‘ seçeneğine dokunun ve son olarak ilgili sayfada AssistiveTouch özelliğinin yanında yeşil renk görünümde olan aktif butona dokunarak ilgili özelliği kapatın.

İşlem bu kadar basit.  

AssistiveTouch seçenekleri nasıl düzenlenir ve sıralanır ?

AssistiveTouch özelliği sayfasında yer alan ”En üst menüyü özelleştir” seçeneğine dokunarak ilgili butonu kendi tercih ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında ekrana Home tuşu ekleme işleminin nasıl yapıldığını ve ekranda yer alan bu tuşun nasıl kaldırılabileceğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.