İnternet Hızımı Nasıl Öğrenirim ? | İnternet Hız Testi (Resimli Anlatım)

İnternet hızımı nasıl öğrenebilirim ? İnternet hızımı nereden öğrenebilirim ? İnternet hızımı nasıl ölçebilirim ? İnternet hızım ne kadar ? İndirme (Download) hızım ne kadar ? Yükleme (Upload) hızım ne kadar ? Tüm bu sorularınızın cevabı sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda.. Bu yazımızda sizlere kullanıyor olduğunuz internet bağlantınızın hızını nereden, nasıl ölçebileceğinizi resimli olarak anlattık. İşte detaylar..

İnternet günümüzde her yerde kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir teknoloji haline geldi. Evimizde, iş yerimizde ve her an yanımızda olan mobil cihazlarda internet bağlantısına sahibiz. İnternet kullanımı ise her ne kadar bir çok kullanıcı için bağımlılık haline gelse de internet artık günümüzde iş, eğitim ve yaşamın her alanında bir ihtiyaç haline geldi.

Gelişen internet dünyası ile birlikte bir çok uygulama ve içeriğe erişmek artık yüksek hızda internet gerektirebiliyor. Ülkemizde ise her geçen gün internet alt yapıları gelişse de kullanıcılara sunulan yüksek hızda internet servisleri oldukça cep yakabiliyor. Bazense vaad edilen internet hızları sağlayıcılar tarafından kullanıcılara bazı sebeplerden ötürü isteyerek ya da istemeyerek sağlanmıyor.

Herhangi bir sağlayıcıdan internet bağlantısı bağlattığınızda sağlayıcılar kullanıcılara sunulan internet hızını belirtirken maksimum erişilebilecek internet hızını belirtiyor. Mesela 24mbps internet bağlantısına sahipseniz bu sizin erişebileceğiniz maksimum hızı belirtmektedir. Bir çok kullanıcı ise bu hıza ne yazık ki erişememektedir. Hatta bir çok kullanıcı ise bu hızın oldukça çok aşağısından bir internet hızına sahip olmaktadır.

Peki sizde internet hızınız ne merak ediyor musunuz ? Bir çok internet kullanıcısının en çok merak ettiği noktalardan biri; sağlayıcıların kullanıcılarına sağladıkları internet hızı olmaktadır. Bir çok internet kullanıcısı internet hızlarını düzenli olarak test etmektedir. Özellikle yüksek hızda internete ihtiyaç duyan bir çok kullanıcı neredeyse her gün düzenli olarak internet hızlarını test etmektedir.

Peki internet hızımı nasıl ölçebilirim ? İnternet hızını ölçmek aslında oldukça kolay bir durum. Günümüzde bir çok sağlayıcı kullanıcılarına bu işlemi kendi internet siteleri üzerinden sağlıyor. Sağlayıcıların sağladıkları bu hizmetin yanı sıra internet dünyasında bir çok web sitesi üzerinden internet hızınızı ölçen uygulamaları kullanarak internet hızınızı anında ölçebilirsiniz.

İnternet hızınızı hemen ölçmek isterseniz; yazımızın devamındaki adımları sırasıyla uygulayarak internet hızınızı basit bir şekilde hemen ölçebilirsiniz. 

İşte Adım Adım İnternet Hız Testi ! 

İnternet hızını ölçen bir sürü internet sitesi bulunmaktadır. Ancak bu internet sitelerinin her ne kadar bazıları doğru sonuç vermese de bir çoğu kullanıcılara doğru sonucu sunmaktadır.

İnternet hızınızı ölçen en popüler internet siteleri; ”Speedtest.net , Fast.com” ‘dur.

Ancak biz bu anlatımımızda TürkTelekom’un tüm internet kullanıcılarına (sağlayıcı fark etmiyor) sağlamış olduğu internet hız testi uygulamasını kullandık. TürkTelekom’ın internet hız testi sayfasına gitmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

TurkTelekom İnternet Hız Testi : ” https://hiztesti.turktelekom.com.tr/

1- İnternet hızınızı ölçmek için ilk olarak yukarıda belirttiğimiz internet sayfasına gidin.

2- TurkTelekom internet hız testi sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza bir pencere çıkacaktır. Buradaki pencerede yer alan evet, hayır seçeneklerinden ”EVET” seçeneğine tıklayarak, hız testi sayfasına geçiş yapın.

3- Ardından karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfa da internet hız testini başlatmak için sayfanın ortasında yer alan ”BAŞLAT” butonuna tıklamanız gerekiyor. Ancak internet hız testine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Sağlıklı bir test sonucu almanız için testi başlatmadan önce aşağıdaki maddeleri uygulamanız gerekmektedir.

Testi başlatmadan dikkat edilmesi gerekenler: 

  • Bilgisayarınıza internet bağlantınızı modem cihazınızın Ethernet girişi ile bağlayın.
  • Kablosuz internet bağlantısını (Wi-fi) bilgisayarınızda kapatın.
  • Modeminizin kablosuz internet ile bağlı olduğu tüm bağlantıları kapatın.
  • Bilgisayarınızda çalışan programları ve uygulamaları kapatınız.
  • İnternet tarayıcınızda sadece bağlantı testi sayfası açık olsun. Diğer tüm sekmeleri kapatın.
  • İnternet bağlantısı ile çalışan uygulamaları kapatın.

Bu maddelere dikkat ettikten sonra internet hız testine başlayabilirsiniz.

4- İnternet hız testiniz başladıktan sonra ortalama 20 saniye içerisinde sonuçlanacaktır.

İnternet hız testiniz bittikten sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir test sonucu çıkacaktır.

Test sonucu sayfasında internet hızınız ile ilgili sonuçları görebilirsiniz. Yaptığımız test sonucu sonunda Download (yükleme) hızımızın 5.8 Mbps, Upload (indirme) hızımızın ise 0.6 Mbps olduğunu gördük. Bunun bu kadar düşük olmasının sebebi ise internet hızımızı ölçerken bilgisayarımızdaki tüm uygulamalar yine çalışmaya devam etti ve testimizi Wi-Fi bağlantısı ile modeme en uzak konumdan yaptık. Yukarıdaki maddelere uymadık ve testimiz hiçte hiç sağlıklı bir test olmadı. Bu yüzden internet hızınızı ölçmeden önce yukarıda belirttiğimiz maddeleri uygulayın ve testinizi o şekilde yapın.

İNTERNET HIZ TESTİ İŞLEMİ BİTTİ. İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Yapmış olduğunuz testin sonuçlarından memnun musunuz ? İnternet hızının ne durumda ? Fikir ve önerilerinizi ”YORUMLAR” kısmından belirtiniz. Ayrıca konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere yine ”YORUMLAR” kısmından belirtebilirsiniz. Soru ve sorunlarınıza çözüm bulmaktan mutluluk duyuyoruz.

TeknoAjan.com ( Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)