Instagram’da K ve M ne demektir ? | Instagram takipçi sayısındaki K ve M nedir ?

Instagram’da K ve M nedir ? Instagram takipçi sayısındaki K ve M ne demektir ? Instagram’da K neyi ifade eder ? Instagram’da M neyi ifade ediyor ? Bu yazımızda sizlere Instagram’da çok sık görülen K ve M ‘nin ne olduğunu, neyi ifade ettiğini anlattık. İşte detaylar..

Instagram günümüzün en büyük sosyal medya ağlarından biri konumundadır. Günümüzde milyonlarca kullanıcıya sahip Instagram, her geçen gün daha da büyüyerek bu sayıyı daha da arttırmaktadır.

Instagram’da kullanıcılar hesaplarında fotoğraf,video ve hikayeler paylaşmaktadır. Paylaşılan bu gönderiler, kullanıcıların tercihleri doğrultusunda ister sadece takipçileri tarafından isterlerse de tüm Instagram kullanıcıları tarafından görüntülenebilmektedir.

Instagram’da aklımıza gelebilecek her daldan, her türden kullanıcılar bulunmaktadır. Futbol dünyası olsun, siyaset dünyası olsun, müzik dünyası olsun her alandan insanların Instagram hesabı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra artık neredeyse tüm büyük şirket ve kuruluşların yanı sıra orta ve küçük halli işletmelerin bile Instagram hesabı bulunmaktadır.

Instagram’da artık herkesin bir hesabı bulunmaktadır. Instagram’daki hesabı bulunan kişi veya kurumları da diğer Instagram kullanıcıları takip edebilmektedir. Instagram’da kimi kullanıcının az kimi kullanıcının ise fazla takipçisi bulunmaktadır.

En çok takipçiye sahip olan kullanıcılar ise genellikle ülke ya da dünya çapında tanınan ünlü kişiler ya da kuruluşlar olmaktadır. Instagram’da bazı ünlü kişi ya da kuruluşların şaşırtacak seviyede takipçi sayısı bulunmaktadır. Hatta dönem dönem bu takipçi sayıları belirli kuruluş ya da kişiler arasında bir rekabet haline dönüşebiliyor, dönüşüyor. Hal böyle olunca da Instagram kullanıcıların takipçi sayılarına ara ara göz atmadan edemiyor.

Instagram’da takipçi sayıları tüm hesapların üst kısmında gözükmektedir. Bu kısımdan tüm Instagram kullanıcıları, diğer kullanıcıların takipçi sayılarını görüntüleyebilmektedir. Bu kısımda kullanıcıların takipçi sayıları yazmaktadır. Tabi Instagram’da fazla takipçiye sahip kullanıcıların takipçi sayıları oldukça fazla rakam içerdiğinden dolayı kısaltılmış bir şekilde yazmaktadır.

Türkçe dil seçeneğiyle kullanılan Instagram hesaplarında bu kısımda takipçi sayıları milyon olduğu zaman ”MN” şeklinde kısaltılmaktadır. Bin olduğu zaman ise ”B” şeklinde kısaltılmaktadır.

Örn:  5.4MN = 5.4 milyon  ,   16.7B  =  16.7 Bin  şeklinde.

Tabi Instagram’ı Türkçe dil seçeneği ile kullanmıyor, İngilizce dil seçeneği ile kullanıyorsanız; takipçi kısmında bu kısımlar ”M” ve ”K” şeklinde görünecektir.

Peki Instagram takipçi sayısındaki ‘M’ ve ‘K” nedir ? 

INSTAGRAM’DA ‘M’ VE ‘K” NEDİR, NEYİ İFADE EDER ?

Instagram’da yukarıda da bahsettiğimiz üzere yüksek takipçiye sahip kullanıcıların takipçi sayısı ”K” ve ”M” ile kısaltılmaktadır. Uygulama da büyük sayıların fazla rakam içermesinden dolayı bu kısımda görüntülenmesinin sıkıntı yaratacağından kısaltma kullanılmaktadır.

İngilizce’de dil seçeneğinde büyük rakamlar ”K” ve ”M” ile kısaltılmaktadır. 

”K” ifadesi, İngilizce’de Kilo anlamındadır. Bu sebeple İngilizce’de 1000 ifadesi K ile belirtilmektedir. Takipçi kısımlarında görülen 20K , 50K gibi ifadeler, 20 bin ve 50 bin’i ifade etmektedir.

”M” ifadesi ise Milyon’un kısaltılmış halidir. 50M,  19.5M gibi ifadeler, 50 milyon ve 19.5 milyon’u ifade etmektedir.

NOT: Instagram’da bu ifadeler hangi dil seçeneği kullanılıyorsa; o dili seçeneğine göre kısaltılmış halde yazmaktadır. K ve M ifadeleri sadece İngilizce dil seçeneğinde karşınıza çıkacaktır. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.