Instagram Keşfet’te Çıkan Alakasız İçerikleri Azaltma !

Instagram’da keşfette çıkan alakasız içerikler nasıl engellenir ? Instagram keşfette çıkan alakasız içerikleri nasıl azaltabilirim ? Instagram keşfetteki alakasız şeyleri nasıl kapatabilirim ? Bu yazımızda sizlere Instagram’da keşfette çıkan, ilginizi çekmeyen, alakasız içeriklerin nasıl azaltılabileceğini anlattık. İşte detaylar.. 

Instagram kullanıcılarına keşfet kısmında ilgi odaklarına göre içerikler sunmaktadır. Sunulan bu içerikler genellikle kullanıcıların daha çok aktif olduğu sayfalardan ve benzer içeriklerinden oluşmaktadır. Yani siz Instagram’da daha çok moda,giyim ile ilgili içerikleri takip ediyor ya da bu tarz içeriklere göz atıyorsanız; Instagram sizlere keşfet kısmında daha çok moda, giyim ile ilgili içerikler sunmaktadır.

Aynı şekilde futbol,basketbol vs. gibi spor dalları ile ilgili hesapları takip ediyorsanız; Instagram bu kısımda sizlere daha çok spor içerikli paylaşımları sunacaktır. Yemek ile ilgili içeriklere göz atıyorsanız; muhtemelen Instagram bu kısımda sizlere günümüzde bir hayli popüler olan yemek işletmesi ya da restoran sahiplerinin hesaplarından paylaşımları sunacaktır.

Tabi ki bu ya da başka içeriklerin sadece bir tanesi karşımıza çıkamayacaktır. Şu an ve daha önceki kullanımlarda aktif olduğunuz içerik türlerinin karşımı diyebileceğimiz bir keşfet sayfası, Instagram tarafından size sunulacaktır.

Instagram tarafından size özel sunulan bu keşfet kısmında yer alan bir çok içerik muhtemelen ilginizi çekecektir çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere bu kısım tamamen sizin ilgi odağınız üzerine oluşturulmaktadır.

Ancak bu kısımda bazen ilgi odağımız olsa da olmasa da hoşumuza gitmeyen içeriklerde çıkabiliyor. Bunun yanı sıra daha önce ilgi odağımız olan ancak uzun zamandır ilgilenmediğimiz içeriklerde karşımıza çıkabiliyor.

Bu sebeple Instagram kullanıcıları bu içerikleri bir şekilde engellemenin yolunu arıyor. Bu yolu da Instagram kullanıcılarına uygulaması içerisinde sağlıyor.

Instagram kullanıcılarına keşfet kısmında çıkan ilgi odağı olmayan içerikleri ilgi odakları olmadığını belirtmelerini ve bu şekilde keşfet kısmının daha çok ilgi odağı olan içeriklerle oluşturulmasını sağlıyor.

Instagram’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu bu özellik ise bir hayli işe yarıyor. Uygulama içerisinde beğenmediğiniz, ilginizi çekmeyen içerikleri belirterek, keşfet kısmının sizlerin ilgi odağına daha uygun bir hale getirebilirsiniz.

PEKİ BU İŞLEM NASIL YAPILIYOR ? 

İşte Instagram’da keşfette yer alan ilgi odağı olamayan içerikleri azaltmanın yolu !

1- İlk olarak Instagram uygulamasını açın. (İlgili hesabınızla giriş yapın.)

2- Instagram’da keşfet kısmında gidin.

NOT:  Bu işlemi tek bir seferde tamamlamanız mümkün değildir. Şu an bu işlemin nasıl yapıldığını sizlere anlatmak için adım adım belirtiyoruz. Siz bu adımları her ilginizi çekmeyen içerik türünde her zaman uygulayabilirsiniz. 

3- Keşfet kısmında ilginizi çekmeyen içeriği gördüğünüz zaman ilgili içeriğe gidin.

4- İlgili içerikte yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere içeriğin sağ üst köşesinde yer alan yan yana 3 nokta (…) ikonuna dokunun.

5- İlgili ikona dokunduktan sonra karşınıza bir alt pencere çıkacaktır. Bu pencerede yer alan seçeneklerden ”BUNUN GİBİ DAHA AZ GÖNDERİ GÖR ” seçeneğine dokunun.

6- Yukarıdaki seçeneği seçtikten sonra karşınıza yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi bir geri bildirim ekranı çıkacaktır. Bu kısımda ”Bu gönderi gizlendi. Bundan böyle bunun gibi daha az gönderi göstereceğiz. ” şeklinde bir açıklama Instagram tarafından size belirtilecektir.

Dilerseniz herhangi bir yanlışlık yaptığınızı düşünüyorsanız; hemen o bildirinin altında yer alan ‘geri al‘ butonuna basabilirsiniz.

Bu adımlar ile ilginizi çekmeyen içerikleri keşfette daha az görmek için azaltabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Bu yazımızda sizlere Instagram’da keşfette karşımıza çıkan alakasız içeriklerin nasıl azaltılabileceğini anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.