Google Chrome’da Kayıtlı Şifreler Nasıl Görülür ?

Google Chrome’da kayıtlı şifreleri nasıl görebilirim ? Chrome’da kayıtlı şifreler nasıl görülür ? Dünyanın en popüler tarayıcılarından biri olan Google Chrome internet tarayıcısında kayıtlı şifrelere nasıl ulaşacağınızı mı merak ediyorsunuz ? Bu yazımızda sizlere Google Chrome internet tarayıcısında kayıtlı şifrelere nasıl ulaşacağınız ve onları nasıl görebileceğinizi anlattık. İşte detaylar..

Günümüzde dünya üzerinde en popüler internet tarayıcılarından biri bildiğiniz üzere Google Chrome internet tarayıcısıdır. Google Chrome kullanıcılarına müthiş internet deneyiminin yanı sıra bazı ihtiyaç duyulan özellikler de sunuyor.

Google Chrome’un kullanıcılarına sunduğu bu özelliklerden biri de internet üzerinde giriş yaptığınız sitelerin şifrelerinin kaydı özelliği. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar sık sık ziyaret ettikleri internet sitelerinde her seferinde kullanıcı adı ve şifre girmek zorunluluğunda olmuyor. Kullanıcılar herhangi bir siteye kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıklarında tarayıcının sağında beliren şifreleri kaydet butonuna bastıklarında bu bilgiler giriş yapılan bu siteye bir sonraki ziyaretlerinde otomatik olarak doldurulmuş şekilde çıkıyor.

Bu özellik kullanıcıları bir sonraki ziyaretlerinde tekrardan bilgilerin girilmesi zorunluluğundan kurtarıyor. Bu sayede kullanıcılar hem zamandan kazanıyor hem de girilmesi ve hatırlanması zor olan bazı şifrelerini yazma zahmetinden kurtuluyor.

Peki daha önce giriş yaparken kaydedilen bu şifreleri nasıl görebilirim ? 

Herhangi bir web sitesine giriş yaparken (örn. mail hesabına giriş yaparken) kaydettiğiniz bu şifreyi ve şifreleri dilediğiniz zaman görebilirsiniz. Google Chrome kullanıcılarına bu özelliği de sağlıyor. Kullanıcılar diledikleri zaman kayıtlı şifrelerini görebiliyor.

Bu da bazen bir ihtiyaç olabiliyor. Çünkü günümüzde 3-6 ay gibi sürelerden bir çok sistem zorunlu şifre değişikliği istiyor. Ayrıca gelişen internet dünyası ile birlikte kullanıcılar bir çok yere abone ve üye konumunda. Bu yüzden de bazen şifreleri ve kullanıcı adlarını hatırlamakta problemler yaşanabiliyor.

Google Chrome’un sağladığı bu özellik ile unuttuğunuz şifreleri de basit bir şekilde görebilirsiniz.

DİKKAT: Şunu da belirtmeden geçmeyelim. İnternet üzerinden önemli işlemler yaparken (mesela internet bankacılığı kullanımı) kesinlikle ne mobil ne masaüstü cihazlarınızdaki tarayıcılarda şifrelerinizi kaydetmeyin. Güvenliğiniz için sakınca oluşturabilecek bu durumdan kaçının. 

Şimdi hep birlikte adım adım Google Chrome’da kayıtlı şifreleri nasıl göreceğimize bakalım !

İŞTE GOOGLE CHROME’DA KAYITLI ŞİFRELERİ GÖRMENİN YOLU !

Şifreler sayfasına direkt olarak gitmek için tarayıcınızın adres çubuğuna aşağıdaki bağlantı linkini kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın. Bu sayede ilgili sayfaya hemen gidip şifrelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Link:  ” chrome://settings/passwords 

Not: Yukarıdaki link yoluyla şifreler sayfasına erişemedi iseniz, aşağıda belirteceğimiz adımları uygulayarak yine şifreler sayfasına ulaşabilirsiniz. Şifreler sayfasına erişmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayabilirsiniz.

KAYITLI ŞİFRELERİ GÖRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ ADIMLARI UYGULAYIN !

1- İlk olarak Google Chrome internet tarayıcısını açın.

2- Ardından tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan ”üst üste 3 nokta” ikonuna tıklayın.

3- İkona tıkladıktan sonra bir sekme açılacaktır. Bu sekmenin en altından ”Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

4- Ayarlar sayfasında sol üst köşedeki ”üst üste 3 çizgi” ikonuna tıklayın ve karşınıza çıkacak olan sol pencereden ”Gelişmiş” seçeneğine tıklayın açılan alt sekmeden ”Şifreler ve Formlar”  seçeneğine tıklayın.  (bknz. resim1)

5- Şifreler ve formlar sayfasında yukarıdaki resimde de kırmızı kutucuk ile belirttiğimiz ”Şifreleri Yönet” seçeneğine tıklayın.

6- Şifreleri yönet’e tıkladıktan sonra karşınıza şifrelerin kayıtlı olduğu sayfa çıkacaktır. Bu sayfadan şifrelerinizi görebilir, silebilir, dışa aktarabilirsiniz. Şifrelerinizi görmek için aşağıdaki resimde de gösterdiğimiz ”göz ikonuna” tıklayarak şifrelerinizi görebilirsiniz.

Görmek istediğiniz ilgili sitenin yanındaki göz ikonuna tıklayarak daha önce giriş yaptığınız o siteye giriş yaparken kaydettiğiniz kullanıcı adı ve şifreyi görebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit ! 

(TeknoAjan.com – Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)