E-devlet’ten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır ?

Günlük hayatta bir çok kişi gerekli sebeplerden dolayı ikametgah belgesi almak zorunda kalabiliyor. Bildiğiniz üzere bu belgeyi eskiden sadece muhtarlıklar vasıtasıyla alabiliyorduk. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte ikametgah belgesini internet üzerinden alma imkanı doğdu. 

Artık internet üzerinde e-devlet sistemi sayesinde çok basit bir yolla ikametgah belgenizi çıkarabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey e-devlet şifrenizin olması. e-devlet şifrenizi ptt vasıtasıyla alabilirsiniz. 

İnternet üzerinden çıkarmış olduğunuz ikametgah belgenizi istenilen devlet ya da özel kuruma yazıcıdan bastırarak teslim edebilirsiniz. 

Peki ya E-devlet nedir ? İnternettten ikametgah belgesi nasıl çıkarılır ? İkametgah belgesini alabilmem için gerekli olan E-devlet şifresini nasıl alabilirim ? diyorsanız sorularınızın cevabı ve tüm ayrıntılar sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda..

E-DEVLET NEDİR ? 

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR ?

E-devlet sistemi üzerinden bir çok işlem artık yapılabiliyor. Buda vatandaşlara istedikleri belgelere zaman kaybı yaşamadan basit bir şekilde ulaşmalarına olanak sağlıyor. e-Devlet sisteminde işlem yapabilmek için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-devlet şifresini aldıktan sonra ” https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir ”  internet adresi üzerinden ya da e-devlet sistemi mobil uygulaması üzerinden TC.Kimlik No ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Şifreyi nereden alabilirim ? 

Şifrenizi PTT Merkez müdürlüklerinden ya da yetkili tüm şubelerden alabilirsiniz. 

Şifre, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

E-DEVLET İKAMETGAH BELGESİ NASIL ALINIR ? 

1-  İlk olarak e-devlet sistemine internet sitesi ya da e-devlet mobil uygulaması üzerinden TC.kimlik No ve e-devlet şifreniz ile giriş yapınız.

(e-Devlet mobil uygulamasını Apple Store ve Google play Store ‘dan telefonunuza indirebilirsiniz.)

(e-Devlet internet sitesine ise şu adresten giriş yapabilirsiniz.
” https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir ”  )

2- Ardından açılacak sayfadan arama kısmına aşağıdaki resimde de belirtildiği üzere ”Yerleşim Yeri” yazınız. Çıkacak seçeneklerden ilkine tıklayınız ve ikametgah belgesi alma sayfasına geçişinizi tamamlayınız.

3- Daha sonra açılacak sayfadaki şartları okuduğunuza dair resimde belirtilen kutucuğu işaretleyin ve devam tuşuna basın.

4- Devam tuşuna bastıktan sonra karşınıza belgenin kim için alınacağı (kendisi-eş/çocuk) seçeneğinde kendiniz için alacaksanız kendisi kutucuğunu seçerek işleminize devam edin.

5- Son olarak sizden belgenin ne için alındığı sorulacak buradaki seçeneklerden onu seçin ve ”Devam” tuşuna basın. Belgeniz sistemdeki yoğunluk oranına göre hemen ya da 1 dk içerisinde size sunulacaktır.

İşlem bu kadar basit.

e-Devletten İkametgah belgesi almak ücretli mi ? 

e-Devlette yapacağınız tüm işlemler ücretsiz. İkametgah belgenizi herhangi bir ücret ödemeden kolaylıkla e-devlet üzerinden alabilirsiniz.

(Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)
TeknoAjan.com