Android’de Otomatik Yazı Düzeltme (Öngörücü Yazı) Nasıl Kapatılır?

Android telefonlarda otomatik yazı düzeltme nasıl kapatılır? Android’de mesaj otomatik düzeltmesi nasıl kapatılır? Android’de öngörücü yazı nasıl kapatılır? Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda klavye otomatik düzeltmesinin nereden, nasıl kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar…

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda herhangi bir mesajlaşma uygulamasında ya da yine metin içeriklerinin girildiği uygulamalarda yazmış olduğumuz hatalı yazılar otomatik olarak doğrusu ile düzeltiliyor.

Android işletim sisteminin kullanıcılarına sunduğu bu özellik, kullanıcıların cihazlarında herhangi bir yere metin girişi yaparken yapmış olduğu yazım hatalarını otomatik olarak düzeltiliyor ve ilgili yere doğru olan şekli ile yazılmasına olanak tanıyor.

İlgili özellik ilgili işlemi yüksek bir oranda doğru olarak uyguluyor. İlgili özelliğin yaklaşık olarak %90 gibi yüksek bir oranda doğru sonuç vermesi sebebiyle bir çok kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Ancak ilgili özellik her zaman doğru sonucu vermeyebiliyor. Çünkü uygulamanın hata yapma payıda bulunuyor. Bu oran doğruluk oranına göre kıyaslanıldığında neredeyse %10 gibi küçük bir oran olsa da bir çok kullanıcı gün içerisinde yapmış oldukları metin girişinde bu olasılığa yakalanıyor.

Bu sebeple; Android işletim sisteminde klavyenin sunduğu bu otomatik düzeltme özelliği yapmış olduğu bazı hatalı düzeltmeler ile kullanıcıların canını bir hayli sıkıyor. Özellikle dilimizdeki bazı kelimelerin birbirine çok yakın, benzer olması sebebiyle ilgili özellik otomatik düzeltme işlemlerinde bazı hatalara yer verebiliyor.

Durum bundan ibaret olunca da kullanıcılar yapılan yanlış otomatik düzeltmeyi yeniden silip tekrar doğru bir biçimde tekrar yazma gereksiniminde bulunuyor. Bu durumda kullanıcılara vakit kaybı yaşatması ile beraber bazı acil durumlarda sıkıntılara yol açabiliyor.

Bunun yanı sıra kullanıcılar yanlış yapılan otomatik düzelmeleri farkında olmadan mesajlaştıkları kişilere de gönderebiliyor. Bu durumda kişiler arası yanlış anlaşılmalara veya farklı durumlara sebep olabiliyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ilgili özelliğin her ne kadar doğruluk payı oldukça yüksek olsa da kullanımı bazı sorunlara da yol açabiliyor. Bu sebeple Android kullanıcıları genellikle klavyelerinde yer alan otomatik düzeltme özelliğini kapatmayı tercih ediyor.

Peki Android telefonlarda otomatik düzeltme özelliği nereden, nasıl kapatılıyor ? Aşağıda sizlere bu işlemin nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde cihazınızda klavye otomatik düzeltmesini pratik bir şekilde kapatabilirsiniz. 

Android’de yazı otomatik düzeltmesi nasıl kapatılır ?

Android cihazınızda klavye otomatik düzeltme özelliğini kapatmak için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ayarlar kısmından ”Genel Yönetim” kısmına dokunun.

3- Genel yöntemim ayarları sayfasından ”Klavye ayarları” seçeneğine gidin.

4- Ardından karşınıza gelecek olan klavye ayarları sayfasından otomatik düzelme özelliğini kapatmak için;  ”Öngörücü yazı” seçeneğinin yanında yer alan butona dokunarak ilgili özelliği kapatın.

Bu adımların sonunda artık cihazınızda herhangi bir mesajlaşma uygulamasında ya da metin içeriği girilen uygulamalarda otomatik düzeltme özelliği çalışmayacaktır. Dilerseniz yine aynı kısımdan ilgili bu özelliği tekrar yeniden aktif hale getirebileceğinizi de unutmayın.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere Android cihazlarda klavye otomatik düzeltmesinin nereden, nasıl kapatıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.