Windows 11 otomatik yazı düzeltme kapatma

Windows 11’de Otomatik Yazı Düzeltme Nasıl Kapatılır?

Windows 11’de otomatik düzeltme nasıl kapatılır ? Windows 11’de otomatik yazı düzeltme nasıl kapatılır? Windows 11’de yanlış yazılan sözcükleri otomatik düzeltme özelliği nereden kapatılır ? Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sisteminde yer alan otomatik yazı düzeltme özelliğinin nereden, nasıl kapatılabileceğini adım adım gösterdik. İşte detaylar…

Windows işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında bilgisayar kullanıcılarına birçok noktada kolaylık ve işlevsellik sağlamaya devam ediyor. Windows işletim sistemi gelişen teknoloji ile beraber işletim sistemine her geçen gün birbirinden farklı ve işlevsel özellikleri katmaya devam ediyor.

Son olarak piyasaya sürülen Windows’un son sürüm işletim sistemi olan Windows 11 ile birlikte  kendini daha da geliştiren Windows işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında birçok bilgisayarda kendine yer ediniyor.

Tüm dünyadaki bilgisayarların neredeyse %50’sinden fazlasının üzerinde yer alan bu işletim sistemi bizlere birçok özellik sunuyor. Windows işletim sisteminin bizlere sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor. 

Kullanıcıların büyük bir kısmı sunulan bu özelliklerden bir çoğuna günlük hayatta ihtiyaç duyuyor ve bunları kullanıyor. Ancak bazı kullanıcılar ne yazık ki Windows işletim sisteminin sağlamış olduğu bazı özelliklerden bihaber olabiliyor veya bu özelliklerin nasıl kullanıldığını bilmeyebiliyor.

Bu sebeple Windows işletim sistemine sahip bazı bilgisayar kullanıcıları kullanmak istedikleri bazı özelliklerin nasıl kullanılabileceğini internette araştırma gereksiniminde bulunuyor.

Bizde bu sebeple Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarının Windows işletim sisteminde yer alan bir takım bazı özelliklerin nasıl kullanıldığına dair bazı yazıları hazırlamaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda da Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarına Windows 11 işletim sisteminde yer alan bir özelliği ve bu özelliği nasıl kullanıldığını gösterdik.

Bu yazımızda Windows işletim sistemine sahip kullanıcılara göstermiş olduğumuz özellik; ‘’Yanlış yazılan sözcüleri otomatik olarak düzeltme’’ özelliğidir.

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarının cihazlarında herhangi bir mesajlaşma uygulamasında veya yine metin içeriklerinin girildiği uygulamalarda yazmış olduğumuz hatalı yazılar otomatik olarak doğrusu ile düzeltiliyor.

Windows 11 işletim sisteminin kullanıcılarına sunduğu bu özellik, bilgisayar kullanıcılarının cihazlarında herhangi bir alana metin girişi yaparken yapmış olduğu yazım hatalarını otomatik olarak düzeltiyor ve ilgili alana doğru olan şekli ile yazılmasına olanak tanıyor.

İlgili özellik ilgili işlemi yüksek bir oranda doğru olarak uyguluyor. İlgili özelliğin yaklaşık olarak %90 gibi yüksek bir oranda doğru sonuç vermesi sebebiyle bir çok kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Ancak ilgili özellik her zaman doğru sonucu veremeyebiliyor. Çünkü uygulamanın çok yüksek olmasa da hata yapma payı bulunuyor. Bu oran doğruluk oranına göre kıyaslanıldığında neredeyse %10 gibi küçük bir oran olsa da bir çok kullanıcı gün içerisinde yapmış oldukları metin girişinde bu olasılığa yakalanıyor.

Bu sebeple; herhangi bir metinde otomatik düzeltme özelliğinin yapmış olduğu bazı hatalı düzeltmeler ile kullanıcıların canını bir hayli sıkıyor. Özellikle dilimizdeki bazı kelimelerin birbirine çok yakın, benzer olması sebebiyle ilgili özellik otomatik düzeltme işlemlerinde bazı hatalara yer verebiliyor.

Durum böyle olunca da kullanıcılar yapılan yanlış otomatik düzeltmeyi yeniden silip tekrar doğru bir biçimde yazma zorunluluğunda bulunuyor. Bu durumda kullanıcılara vakit kaybı yaşatması ile beraber bazı acil durumlarda sıkıntılara yol açabiliyor.

Bunun yanı sıra kullanıcılar yanlış yapılan otomatik düzelmeleri farkında olmadan mesajlaştıkları kişilere de gönderebiliyor. Bu durumda kişiler arası yanlış anlaşılmalara veya farklı durumlara sebep olabiliyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ilgili özelliğin her ne kadar doğruluk payı oldukça yüksek olsa da kullanımı bazı sorunlara da yol açabiliyor. Bu sebeple Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları genellikle bilgisayarlarındaki bu otomatik düzeltme özelliğini kapatmayı tercih ediyor.

Peki Windows 11’de otomatik düzeltme özelliği nereden, nasıl kapatılıyor ? Aşağıda sizlere Windows 11’de otomatik yazı düzeltme özelliğinin nereden, nasıl kapatıldığını adım adım gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde bilgisayarınızda otomatik yazı düzeltme özelliğini pratik bir şekilde kapatabilirsiniz. 

Windows 11’de Otomatik Yazı Düzeltme Nasıl Kapatılır?

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda otomatik yazı düzeltme özelliğini kapatmak için;

1- İlk olarak bilgisayarınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

Not: Ayarlar kısmına nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız; ”Windows 11’de Ayarlar Kısmına Nasıl Gidilir?” adlı yazımıza ”BURAYA” tıklayarak gidebilirsiniz. 

2- Ayarlar uygulaması penceresinde sol menüde yer alan ”Zaman ve dil” seçeneğine tıklayın.

windows 11 otomatik düzeltme kapatma

3- Sonra zaman ve dil ayarları sayfasında yer alan ”Yazma” seçeneğine tıklayın.

windows 11 otomatik düzeltme kapatma

4- Daha sonra karşınıza gelecek olan sayfadan otomatik yazı düzeltme özelliğini kapatabilirsiniz.

Otomatik yazı düzeltme özelliğini kapatmak için; bu sayfada yer alan ”Yanlış yazılan sözcükleri otomatik düzelt” yazısının hemen sağında yer alan ”açık” butonuna tıklayarak ilgili özelliği ”kapalı ”duruma getirin.

Bu adımların sonunda otomatik yazı düzeltme özelliği bilgisayarınızda kapatılmış olacaktır. Dilerseniz istediğiniz herhangi bir zaman ilgili özelliği tekrardan aktif hale getirebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sisteminde ‘Otomatik yazı düzeltme‘ özelliğinin nereden, nasıl kapatıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

Teknoajan.com | Teknoloji Ajanınız…