Windows 11 Konum Kapatma ve Açma

Windows 11’de Konum Nasıl Açılır / Kapatılır?

Windows 11’de konum nasıl kapatılır ? Windows 11’de konum nasıl açılır? Windows 11’de konum bilgisi ayarları nereden yapılır ? Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sisteminde konum hizmeti izinlerinin nereden, nasıl değiştirildiğini adım adım gösterdik. İşte detaylar…

Windows işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında bilgisayar kullanıcılarına birçok noktada kolaylık ve işlevsellik sağlamaya devam ediyor. Windows işletim sistemi gelişen teknoloji ile beraber işletim sistemine her geçen gün birbirinden farklı ve işlevsel özellikleri katmaya devam ediyor.

Son olarak piyasaya sürülen Windows’un son sürüm işletim sistemi olan Windows 11 ile birlikte  kendini daha da geliştiren Windows işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında birçok bilgisayarda kendine yer ediniyor.

Tüm dünyadaki bilgisayarların neredeyse %50’sinden fazlasının üzerinde yer alan bu işletim sistemi bizlere birçok özellik sunuyor. Windows işletim sisteminin bizlere sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor. 

Kullanıcıların büyük bir kısmı sunulan bu özelliklerden bir çoğuna günlük hayatta ihtiyaç duyuyor ve bunları kullanıyor. Ancak bazı kullanıcılar ne yazık ki Windows işletim sisteminin sağlamış olduğu bazı özelliklerden bihaber olabiliyor veya bu özelliklerin nasıl kullanıldığını bilmeyebiliyor.

Bu sebeple Windows işletim sistemine sahip bazı bilgisayar kullanıcıları kullanmak istedikleri bazı özelliklerin nasıl kullanılabileceğini internette araştırma gereksiniminde bulunuyor.

Bizde bu sebeple Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarının Windows işletim sisteminde yer alan bir takım bazı özelliklerin nasıl kullanıldığına dair bazı yazıları hazırlamaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda da Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarına Windows 11 işletim sisteminde yer alan bir özelliği ve bu özelliği nasıl kullanıldığını gösterdik.

Bu yazımızda Windows işletim sistemine sahip kullanıcılara göstermiş olduğumuz özellik; ‘’Konum İzinlerini Değiştirme’’ özelliğidir.

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları cihazlarının konum izinlerini kendi tercihlerine göre diledikleri gibi değiştirebilmektedir.

Günümüz teknolojisinde birçok uygulama bizlere daha doğru ve daha iyi hizmet sunabilmek adına konum bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Bu uygulamalar cihazlardan almış oldukları konum bilgilerine göre doğru ve yerinde hizmetler sunmaktadır.

Tabi ki bu uygulamaların bu hizmetleri bizlere sunabilmesi için konum bilgisinin bizlerce karşı tarafa sunulması, yani bizlerin buna izin vermesi gerekmekedir.

Windows işletim sistemi buna olanak tanımaktadır. Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları cihazlarının konum izinlerini kendi tercihlerine göre diledikleri gibi ayarlayabilmektedir.

Ancak…

Bizler tarafından uygulamalara sunulan konum bilgileri bizler için gizlilik konusunda tehlikede arz edebilmektedir.

Uygulamaları kullanabilmek adına sunulmuş olan bu konum bilgileri her ne kadar gizlilik konusunda bir tehlike arz etse de günümüzde bu bilgilerin paylaşıldığı bir çok uygulama güvenlik konusunda sağlam duvarlara sahip.

Yani bu bilgilerin en azından o şirketler haricinde kimselerin eline geçmesinin olasılığı oldukça az durumda. Tabi ki bu durum büyük şirketlerin uygulamaları için söz konusu. Günümüz dünyasında birçok tehlikeli uygulamalarda mevcut durumda. Üstelik bu uygulamaların büyük bir çoğunluğu herkesin indirebileceği platformlarda da yer alabiliyor.

Bu sebeple bu tarz uygulamalara konum bilgisi paylaşımının yapılması oldukça tehlikeli durumlar oluşturabiliyor.

Bu gibi durumlarda Windows 11 kullanıcıları cihazlarında güvenmedikleri bu uygulamalara dilerlerse konum erişim iznini kapatabiliyor.

Windows işletim sistemi kullanıcılarına bunu sağlıyor. Kullanıcılar cihazlarında sadece bir kaç adım yoluyla dilerlerse cihazlarında tüm konum bilgisini veya istedikleri tüm uygulamalara konum bilgisini kapatabiliyor. İlgili işlem Windows 11 işletim sisteminde ayarlar sayfasından pratik bir şekilde yapılabiliyor.

Sizde bilgisayarınızda konum izinlerini kapatmak veya açmak istiyorsanız; aşağıda sizlere konum izinlerinin nereden, nasıl değiştirildiğini adım adım gösterdik. 

Windows 11’de Konum İzinlerini Nasıl Açılır?

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda konum izinlerini açmak için; 

1- İlk olarak bilgisayarınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

Not: Ayarlar kısmına nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız; ”Windows 11’de Ayarlar Kısmına Nasıl Gidilir?” adlı yazımıza ”BURAYA” tıklayarak gidebilirsiniz. 

2- Ayarlar uygulaması penceresinde sol menüde yer alan ”Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.

3- Sonra gizlilik ve güvenlik ayarları sayfasında yer alan ”Konum” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 konum açma kapatma

4- Daha sonra karşınıza konum ayarlarının yapıldığı bir sayfa açılacaktır. Burada en üstte ”Konum Hizmetleri” seçeneği ve hemen alt kısmında da konum bilgisine ihtiyaç duyabilen uygulamalar yer alacaktır.

Windows 11 konum açma kapatma

Windows 11’de konum hizmetlerini açmak için; konum ayarları sayfasında en üst kısımda yer alan ”Konum Hizmetleri” seçeneğinin hemen sağ tarafında ”Kapalı” olarak belirtilen butona tıklayarak konum hizmetlerini ”Açık” hale getirin.

Bu adımların sonunda cihazınızın konum hizmetleri aktif hale gelmiş olacaktır. Dilerseniz hemen ardından cihazınızda yer alan uygulamalara ve hizmetlere konum bilgisi sunma ayarını yapabilirsiniz.

Windows 11’de Uygulamalara Konum İzni Nasıl Verilir?

Windows 11’de uygulamalara konum izni vermek için; konum ayarları sayfasında yer alan ”Konum hizmetleri” seçeneğini açık hale getirdikten sonra hemen bu seçeneğin tam altında yer alan ”Uygulamaların konuma erişimine izin ver” seçeneğinin hemen sağ tarafında ”Kapalı” olarak belirtilen butona tıklayarak uygulamalara konum erişimini ”Açık” hale getirin.

Bu adımların sonunda artık uygulamalara konum izni verebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konum ayaları sayfasında karşınıza çıkan uygulamaların hemen sağ tarafında kapalı olan konum bilgisi izni seçeneğini ”Açık” hale getirmek olacaktır. Konum bilgisini açık hale getirdiğiniz tüm uygulamalara konum bilginiz her daim iletilecektir. Dilerseniz yine aynı kısımdan konum bilgisini kapatabilirsiniz.

Windows 11’de Konum Bilgisi Nasıl Kapatılır?

Windows 11’de konum hizmetlerini kapatmak için; ”Gizlilik ve Güvenlik” ayarları sayfasındaki ”konum” ayarları kısmında en üst kısımda yer alan ”Konum Hizmetleri” seçeneğinin hemen sağ tarafında ”Açık” olarak belirtilen butona tıklayarak konum hizmetlerini ”Kapalı” hale getirin.

Bu adımların sonunda cihazınızın ve daha önce konum bilgisi vermiş olduğunuz uygulamaların konum erişimi kapatılmış olacaktır.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sisteminde konum erişim izninin nereden, nasıl açılıp kapatılabileceğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından iletebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…