Connect with us

HABERLER

Korona Virüse Karşı Telefonları Nasıl Temizlemeliyiz ?

Korona virüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Tüm dünya da herkes virüs salgınından korunmak için bazı önemler almaya devam ediyor. İnsanların virüs salgınından korunmak için aldığı önemlerinde en başında günlük hayatta en çok kullanılan telefonların temizliği geliyor. Peki akıllı telefonlarımızı nasıl temizlemeliyiz ? İşte detaylar.. 

Korona virüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Tüm dünya da tüm kuruluşlar ve insanlar virüsten korunma babında bir çok önem alıyor ve almaya devam ediyor.

Virüsten korunmak için temizliğe oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle günlük hayatta en çok temas ettiğimiz şeylerin temizliğine daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Günümüzde ise artan teknoloji ve internet bağımlılığı ile birlikte bir ihtiyaç haline de gelen akıllı telefonlar bizler için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Uzmanlar günlük hayatta insanların en çok temas ettikleri para ve cep telefonlarının bir çok bakteri vb. şeyleri taşıdığını belirtiyor. Bu sebeple de özellikle her an temas ettiğimiz bu akıllı telefonların mümkün olduğunca sık bir şekilde temizlenmesi önerisinde bulunuyor.

Bir çok akıllı telefon kullanıcısı da uzmanların bu önerisini son günlerde oldukça sık uyguluyor. Ancak oldukça hassas olabilen akıllı telefonlarımızın temizliğine de biraz dikkat etmemiz gerekiyor.

Günümüzde bir çok kullanıcı akıllı telefonlarını temizlerken ekranların çizmesi veya cihazların içine (hoparlör, mikrofon ya da giriş bölümlerine) su kaçması durumlarında cihazlarında arızalar yaşayabiliyor.

Bu sebeple akıllı telefonların nasıl temizlenmesi gerektiğine dair bazı püf noktaları sizlere sunduk. Şimdi hep birlikte akıllı telefonların nasıl temizlenmesi gerektiğine aşağıdan bakalım.

AKILLI TELEFONLAR NASIL TEMİZLENİR ? 

Akıllı telefonlar suya ya da çizilmelere karşı oldukça hassas olduğundan ötürü temizleme konusunda oldukça dikkatli olmamız gerekiyor. Her ne kadar günümüzde bir çok telefon su geçirmez özelliğine sahip olsa da bu özelliği zamanla kaybetmeleri de mümkün. Bu sebeple akıllı telefon temizliği yaparken aşağıdaki adımları uygulamayı tercih etmenizde yarar var.

1- Akıllı telefonunuzu temizlemek için; ilk olarak kapatmanız da yarar var. Tabi ki kapalı olan bu telefonunda şarj da olmaması gerekiyor.

Cihazınızı kapatın ve varsa kılıfını çıkartın.

2- Ardında temizleme işlemine başlayacağız. Ekranı ufakta olsa çizilmelere karşı korumak için mikrofiber bez kullanacağız.

Mikrofiber bezi, su ile hafif bir şekilde ıslatın ve bir miktar kimyasal içermeyen sabun türevleri maddeler dökün. (tercihen)

NOT: Mikrofiber bezin bir kısmını kuru, çok hafif nemli bırakın. 

3- Mikrofiber bezi ıslatıp, hafif bir şekilde sabun sürdükten sonra telefonunuzu temizleme işlemine başlayın. Bezi hafifçe telefonunuzun ekranında gezdirin. Ardından telefonunuzun arka ve çerçeve kısımlarına doğru devam edin.

4- Son olarak temizleme yaptığımız kısımları yine mikrofiber bezimizin hafif nemli olan kuru kısmıyla tekrar üzerinde geçin. (Mümkünse başka temiz bir mikrofiber bez ile bu işlemi uygulayın.)

NOT: Bu işlemleri yaparken bezi çok fazla ıslak tutmayın ve su geçebilecek kısımların temizliği yapılırken daha hassas bir şekilde bu işlemi uygulayın. 

Telefonumuzu temizleme işlemini tamamladık. Şimdi telefonumuzun kılıfının nasıl temizleneceğine aşağıdan bakalım. 

TELEFON KILIFINI TEMİZLEMEYİ İHMAL ETMEYİN. 

Günümüzde bir çok akıllı telefon kullanıcısı telefonlarını çizilmelere ve kırılmalara karşı korumak için kılıf kullanıyor. Telefonlarımızın dış yüzeyinin büyük bir çoğunluğunu kaplayan ve yüksek olasılıkla kalitesiz plastik maddelerden yapılmış olan bu kılıflar tam bir mikrop yuvası olabiliyor.

Bakteri ve virüslerin uzun süre yaşayabildiği plastik ortamlar, bizlerin sağlı için hiçte elverişli değil. Mümkün olduğunca plastik kılıflar yerine deri kılıfları tercih etmemizde yarar var.

Peki telefon kılıfı temizliği nasıl yapılır ? 

Telefon kılıfınız deri bir kılıf ise; temizlik konusunda bir hayli hassas olmanızda yarar var. Çünkü deri kılıflar çok basit bir şekilde çizilme ve deride bozulmalar yaşayabiliyor. Bu kılıfların temizliğini yaparken aynı telefonunuzu temizlediğiniz şekilde hassas olmanız gerekiyor.

Deri kılıfları yine telefonumuzu temizlerken kullandığımız mikrofiber bezi kullanın ve telefon temizliğinde kullanılan aynı yöntemleri uygulayın. (Mümkün olduğunca çok az miktarda su kullanmayı tercih edin.)

Plastik kılıfları temizlemek için ise; temizlik konusunda çok hassas olmanız gerekmemektedir. Zaten maddi açıdan değeri oldukça düşük olan bu plastik kılıflar hem kalitesiz malzemeden yapılmakta hem de çabuk bir şekilde eskimektedir.

Bu plastik kılıfların temizliğini yine mikrofiber bez kullanarak yapabilirsiniz. Ancak mikrofiber beziniz yoksa normal bir kumaş parçası ile ya da toz bırakmayan peçete türevlerini kullanabilirsiniz. Hatta bu kılıfları lavaboda bol su ile de yıkayabilirsiniz.

Günümüzde bir çok plastik malzemeden yapılmış telefon kılıfına sahip olan kullanıcılar, bu kılıfları genellikle ıslak mendil ile temizliyor. Hatta şaka gibi bu kılıfları çamaşır suyunun içine bile atanlar var. Her ne kadar doğru olmasa da bakterilerden tam bir arınma metodu diyebiliriz 🙂

VİRÜSLERDEN KORUNMAK İÇİN ELLERİNİZİ BOL BOL YIKAMAYI DA UNUTMAYIN. 

Akıllı telefonlarımızı gün içinde yanımızdan hiç ayırmıyoruz. Oldukça sık temas ettiğimiz akıllı telefonların temizliğine her ne kadar çok dikkat etsek de bu temizliği her an yapmamız mümkün değil. Bu sebeple ellerimizi oldukça sık, doğru bir şekilde yıkamaya dikkat etmemiz gerekiyor.

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HABERLER

Cyberpunk 2077 Çıkış Tarihi Yine Ertelendi ! [Ne Zaman Çıkacak?]

Oyunseverler tarafından merakla beklenen oyun Cyberpunk 2077’nin çıkış tarihi yine ertelendi. Oyunun yapımcıları tarafından bugün açıklanan bilgiye göre, oyun daha önce belirtilen tarihten 21 gün daha sonra oyun severler ile buluşacak. 

Böylelikle daha önce 19 Kasım 2020 tarihinde çıkacağı belirtilen Cyberpunk 2077 oyunu, 21 gün ertelenerek 10 Aralık 2020 tarihinde oyunseverlerin karşısına çıkacak. 

Bildiği üzere oyun geçtiğimiz aylarda da bir erteleme durumu yaşamış ve oyunun çıkış tarihi Nisan 2020 tarihinden Kasım 2020 tarihine ertelenmişti. Bugün oyun için ikinci bir erteleme haberin gelmesi oyunu heyecanla bekleyen oyuncular tarafından tepki ile karşılandı. 

İlgili oyunun yapımcı şirketi CD PROJEKT RED, bugün Twitter sosyal medya ağı üzerinden oyunun resmi hesabı üzerinden göndermiş olduğu bir tweet ile yapılan ertelemeyi duyurdu ve oyunu heyecanla bekleyenlerden özür diledi. 

Şirket, ilgili açıklamada oyun severlerden özür dilerken yaşanan en büyük zorluğun ise şu anda ilgili oyunun yeni nesil oyun konsolları (PS5, Xbox Series) ve PC’ye aynı anda çıkartmak olduğunu belirtti. 

Buna göre, Cyberpunk 2077, 10 Aralık 2020 tahinde oyunseverler ile buluşacak. Tabi yine yeni bir erteleme olmazsa. Bildiği üzere oyun yapımcıları oyunun 19 Kasım’da net bir şekilde oyunseverlere sunulacağını ve herhangi bir ertelemenin bir daha olmayacağını belirtmişti. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

8. Nesil iPad ve iPad Air 2020 Modelleri Ülkemizde Satışa Sunuldu ! [İşte Fiyatları!]

Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında tanıtmış olduğu yeni iPad modelleri Türkiye’de satışa sunuldu. Uzun bir bekleyişin ardından 8. nesil iPad modelleri ile yeni iPad Air modelleri, ülkemizde de satışa sunuldu. İşte yeni iPad modellerinin özellikleri ve fiyatı.. 

Apple’ın yeni iPad modelleri olan iPad Air ve 8. nesil iPad’ler uzun bir bekleyişin ardından nihayet ülkemizde de satışa sunuldu. Daha önce belirli ülkelerde satışa sunulan yeni iPad modelleri geçte olsa ülkemizde de meraklılarının karşısına geçti. Döviz kurusu sebebiyle fiyat konusunda oldukça fazla şey söylememiz pek mümkün değil ancak 8.nesil iPad modelleri biraz da olsa fiyatıyla dikkat çekiyor.

Satışa sunulan yeni iPad modellerinden A14 Bionic yonga setiyle karşımıza çıkan yeni iPad Air modeli ise güç anlamında en güçlü iPad modeli konumuna yerleşmesiyle dikkat çekiyor.

Yeni iPad Air modelinin özellikleri neler ? 

Apple’ın yeni iPad Air modeli, 10.9 inç Liquid Retina ekran ile birlikte geliyor. Görünüş olarak yeni tabletin çerçeveleri küçültülmüş olsa da bir iPad Pro kadar ince değil. Apple yeni iPad modellerinin kasasını yeni iPhone 12 modeline benzer şekilde yapmış. Ayrıca yeni iPad Air’de üst düğmeye entegre edilmiş bir Touch ID parmak izi okuyucusu yer alıyor.

Cihazın güç noktasına değinecek olursak, yeni model iPad Air’de yeni iPhone modellerinde kullanılan 5 nm’lik Apple A14 Bionic işlemcisi bulunuyor. 64 GB ve 256 GB olarak iki ayrı depolama seçeneği ile gelen yeni iPad Air, arka tarafında 12 MP çözünürlüğünde tek bir kameraya, ön tarafında ise 7 MP çözünürlüğünde bir ön kameraya yer veriyor.

Yeni iPad Air, tercihe göre Wi-Fi ve SIM destekli olarak geliyor. Bunların haricinde cihaz Apple Pencil (2. nesil), Apple Magic Keyboard ve Smart Keyboard desteğine de sahip.

Yeni iPad Air 5 Farklı Renk Seçeneğine Sahip !

Apple’ın yeni iPad modellerinden iPad Air, 5 farklı renk seçeneği ile kullanıcılara sunuldu. iPad Air modeli için sunulan renk seçenekleri şunlar; Uzay grisi, gümüş, roze altın, yeşil ve gök mavisi.

Apple’ın bir diğer yeni iPad modeli olan 8. nesil iPad‘ler ise 3 farklı renk seçeneğine sahip. 8. nesil iPad modelleri için sunulan renk seçenekleri ise; uzay grisi, gümüş ve altın şeklinde.

Yeni iPad Air ve 8. Nesil iPad modellerini fiyatı :

Yeni iPad Air modellerinin fiyatı;

  • iPad Air 64 GB (Wi-Fi): 5.799 TL
  • iPad Air 64 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 6.999 TL
  • iPad Air 256 GB + Wi-Fi: 7.199 TL
  • iPad Air 256 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 8.399 TL

8. Nesil iPad modellerinin fiyatı;

  • 8. Nesil iPad 32 GB (Wi-Fi): 3.199 TL
  • 8. Nesil iPad 32 GB  (Wi-Fi ve Hücresel): 4.399 TL
  • 8. Nesil iPad 128 GB  (Wi-Fi): 3.999 TL
  • 8. Nesil iPad 128 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 5.199 TL

Not: Hücresel bağlantı özelliğine sahip iPad modellerine Sim kart takabilir ya da e-Sim teknolojisi ile GSM hizmeti alabilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

eFootball PES 2021 Android ve iOS için Ücretsiz Olarak Sunuldu !

Oyun dünyasının en popüler futbol oyunlarından biri olan Pro Evolution Soccer’in mobil sürümü, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına sunuldu.

Konami tarafından geliştirilen ve yayınlanan popüler futbol oyun serisi olan Pro Evolution Soccer’in en son versiyonu PES 2021 oyun severlerin beğenisine sunuldu.

Ancak PES 2021, bu sene de yeni bir oyun şeklinde değil de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcıların karşına sunuldu. Oyun severlerin bildiği üzere ilgili oyunun mobil versiyonu geçtiğimiz sene de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcılara sunulmuştu. Konami bu sene de mobil pes oyununu kullanıcılara aynı şekilde sundu.

eFootball Pes 2021 oyununda bu sene yapılan değişiklikler; oyuncu, takım güncellemeleri ve görsel iyileştirmeler ile yeni müziklerin eklenmesi şeklinde oldu. Oyunda kontrol bakımından ise herhangi bir değişiklik olmadı.

1.9 GB büyüklüğünde bir indirme boyutuna sahip olan eFootball PES 2021’i telefonuza indirebilir ve hemen oynayabilirsiniz. Ancak oyun online bağlantı üzerinden çalışmaktadır. Bu yüzden oyunu oynayabilmeniz için sürekli bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor.

NOT: Dosya boyutunu göz önüne alırsak 1.9 GB gibi bir indirme boyutuna sahip olan oyunu indirmek için; Wi-Fi bağlantısı kullanmanız da yarar var. 

PES 2021 Android ve iOS cihaza nasıl yüklenir ? 

eFootball PES 2021 oyununu akıllı telefonunuza cihazınızın uygulama marketi üzerinden indirebilirsiniz.

eFootball Pes 2021’i akıllı telefonunuza indirmek için; 

Android için eFootball Pes 2021;

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.konami.pesam&hl=tr

iOS için eFootball Pes 2021;

https://apps.apple.com/in/app/efootball-pes-2021/id1117270703

eFootball Pes 2021 oyununu akıllı telefonunuza yukarıdaki bağlantılara giderek indirebilir ya da cihazınızın uygulama marketine (Google Play Store veya AppStore) giderek indirebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com