Safari Arama Geçmişi Nasıl Silinir ? [iPhone & iPad]

iPhone’da Safari arama geçmişi nasıl temizlenir ? Safari tarama verileri nasıl temizlenir ? iPhone internet geçmişi nasıl silinir ? Bu yazımızda sizlere iOS işletim sisteminin internet tarayıcısı olan Safari’de arama geçmişinin nasıl silindiğini gösterdik. İşte detaylar..

iOS işletim sisteminde yer alan Apple’ın internet tarayıcısı ‘SAFARİ’, iPhone kullanıcılarının vazgeçilmezi durumundadır. Kullanıcılarına mükemmel bir internet deneyimi sunan bu tarayıcı, tarayıcının hızı ve pratik kullanımı ile kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Bir tarayıcının kullanıcılarına verebileceği neredeyse her şeyi verebilen Safari’de kullanıcılar tüm istediklerine pratik bir şekilde erişebiliyor.

Tarayıcıda favoriler kısmı ilk giriş ekranında düzenli ve dikkat çekici bir şekilde yer alıyor. Bunun yanı sıra sekmeler arası geçiş hızlı ve pratik bir şekilde yapılıyor. Sekmelerin kapatılması ise kullanıcıların tercihi doğrultusunda 2 farklı şekilde (sol yana atma, x butonuna dokunma) pratik bir şekilde yapılıyor. Son zamanlarda oldukça sık tercih edilen makaleleri reklamsız bir şekilde okuma seçeneği de tarayıcıdan kolayca yapılıyor. Bu sayede makalelerin yer aldığı sitelerdeki karmaşadan kolayca kurtulabilirsiniz. Tabi gizli sekme (özel dolaşma modu) ‘de bu tarayıcı da tüm tarayıcılarda olduğu gibi vazgeçilmezlerden biri konumundadır.

Tarayıcının tüm bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcıların tarayıcılarda en çok tercih ettiği ve kullandığı kısım olan tarama verilerini (internet geçmişini) silme kısmına da oldukça pratik bir şekilde erişilebilmekte ve bu işlem saniyeler içerisinde tamamlanabilmektedir.

Günümüzde internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu internet arama geçmişini gerek şahsi sebeplerden gerekse gizlilik sebeplerinden dolayı sık sık temizlemektedir. Bu işlem kullanıcılar tarafından oldukça sık yapılmaktadır. Hatta bazı kullanıcılar bu kısmı her internete girdikleri an bile temizlemektedir.

Sizde bu işlemi oldukça sık tercih edenlerden misiniz? Tarayıcınızın internet geçmişini mi silmek istiyorsunuz ? Bu yazımızda sizlere Safari internet tarayıcısında bu işlemin nasıl yapıldığını bilmeyenlere bu işlemin nasıl yapıldığını resimli olarak anlattık. İşte adım adım Safari’de internet geçmişi silme işlemi.

SAFARİ İNTERNET GEÇMİŞİ NASIL SİLİNİR ? 

1- İlk olarak Safari uygulamasını cihazınızda (iPhone, iPad) açın.

2- Tarayıcınızda yukarıdaki resimde 1 numaralı ok ile de belirttiğimiz; alt kısımda yer alan kitap şeklindeki ikona dokunun.

3- Ardından karşınıza arama geçmişiniz listelenecektir.

Not: Arama geçmişi karşınıza çıkmadıysa yukarıdaki 3 seçenekten en sağda olan geçmiş seçeneğine dokunun. 

Geçmiş kısmında sağ alt köşede ‘SİL‘ yazısını göreceksiniz. Silme işlemini başlatmak için bu kısma dokunun.

4- Daha sonra bir alt pencere çıkacaktır. Bu kısımda hangi zaman aralıklarının sileceğine karar vereceksiniz. Tüm arama verilerinizin silinmesi için ”Tüm zamanlar” seçeneğine dokunun.

Bu kısma dokunduktan sonra silme işlemi saniyeler içerisinde tamamlanacaktır. İşlem bittikten sonra geçmiş sayfasında herhangi bir şey kalmayacak, boş bir sayfa karşınıza çıkacaktır. Bu kısımdan çıkmak için; sağ üst köşedeki ”Bitti” yazısına dokunun ve işlemi tamamlayın.

İşlem bu kadar basit. Bu kısımdan dilediğiniz her an istediğiniz zaman aralıklarını tercihiniz doğrultusunda silebilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki adımlar yoluyla da tarayıcı arama verilerini silebilirsiniz. 

2.YÖNTEM:  Safari arama geçmişini iPhone ayarlar kısmından da temizleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak iPhone’da ”Ayarlar” kısmına gidin. Ayarlar sayfasında ‘Safari‘ uygulamasını bulun ve seçin. Safari ayarlarının yer aldığı bu kısımda mavi tonda yazılmış ”Geçmişi ve Web sitesi verilerini sil” seçeneğini göreceksiniz. Buna dokunun ve karşınıza çıkan alt pencereden ”Geçmişi ve verileri sil” seçeneğine dokunun. Bu işlem sonunda tüm safari geçmişiniz silinecektir.

NOT: Bu temizleme işlemlerinde favoriler (sık kullanılanlar) silinmemektedir. Bunları silmek isterseniz tek tek silmeniz gerekmektedir. 

”Bu yazımızda sizlere Safari internet tarayıcısında arama geçmişinin nasıl silindiğini resimli olarak anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.