Penn Badgley Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? [Biyografi]

Penn Badgley, Britanyalı bir oyuncudur. 1 Kasım 1986 (35 yaşında) tarihinde ABD’nin ‘Maryland‘ eyaletinde bulunan ‘Baltimore’ şehrinde dünyaya gelmiştir.

1.75 boyunda ve 71 kilo olan oyuncu, kahverengi göz rengine sahip ve ‘Akrep’ burcudur.

Lynne Murphy (annesi) ve Duff Badgley (babası) çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Penn’nin babası gazete muhabirliği ve marangozluk yapmaktadır. Ayrıca Penn’nin babası Duff Badgley geçmişte Yeşil Parti’den New York valisi adayı olmuştur. Penn’nin annesi ve babası Penn 11 yaşındayken boşanmışlardır.

Badgley’nin çocukluk yılları Richmond ve Seattle arasında geçmiştir. Seattle’da Charles Wright Akademisi’ne gitmiştir. Penn Badgley bir nevi oyunculuk kariyerine ilk adımı burada atmıştır.

Penn burada almış olduğu eğitimin ardından çocuk radyolarında seslendirmeler yapmıştır. Badgley ayrıca 1998 yılında bir pop single çıkarmıştır.

Penn, 1999 yılında annesiyle beraber Hollywood’a yerleşmiştir. 14 yaşında California Lise Beceri sınavı’na geçerek Santa Monica Üniversitesi’ne başlamıştır. Orada 2 yılı bitirdikten sonra 17 yaşında USC’ye geçiş yapmıştır.

Badgley’nin ilk seslendirme işi 1999 yılında “Mario Golf 64” adlı video oyunu içindi. 2000’de buna “Mario Tennis 64” ile devam etmiştir.

Oyuncu, 2017 senesinin Şubat ayında şarkıcı Domino Kirke ile evlenmiştir. Oyuncu bu evlilik ile beraber Cassius’un üvey babası olmuştur. Oyuncunun bu evliliğinden ya da önceki birlikteliklerinden herhangi bir çocuğu yoktur.

Başarılı oyuncu Penn Badgley, çocukluğundan beri şarkı söylemeyi çok sevmektedir. Oyuncu bunun yanı sıra gitar çalmayı da çok sevmektedir. Oyuncu bu sevgisi ile birlikte, Indie müzik grubu MOTHXR’in de öncüsü olmuştur.

Oyuncunun hobilerinin arasında gitar çalmak, sörf ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca Badgley’nin futbol düşkünü olduğu da bilinmektedir. Büyük futbol hayranı olan Badgley, 2018 ve 2022 Dünya Kupası’nı Amerika Birleşik Devletleri’ne getirmek için de Brad Pitt ile özel bir çalışma gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Oyuncu, Bahai Dini’nin bir mensubudur.

*Penn Badgley, 2016 yılında The Paper Store filmindeki rolüyle Oxford Film Festivali’nde En İyi Aktör Ödülü’nü kazanmıştır.

Penn Badgley Kariyeri:

Penn Badgley, bugüne kadar yirminin üzerinde film ve dizi yapımında rol almıştır. Penn’in televizyon dünyasındaki ilk rolü ise Will & Grace dizisinin bir bölümünde yapmış olduğu konuk oyunculuk olmuştur.

Penn bu dizideki konuk oyuncu rolüyle birlikte oyunculuk kariyerine ilk adımını atmıştır. Penn, bu rolün hemen ardından “Daddio”, ”The Brothers Garcia” ve ”What I Like About You” gibi dizilerde de kendini göstermiştir.

Ardından yine bir çok film ve dizide yer alan oyuncu, kısa bir süre vizyonda kalmış olan sitcom “Do Over”da ”Tom Everett Scott” karakterini oynamıştır. Ayrıca “John Tucker Must Die” filminde ise ‘Scott Tucker‘ rolünü canlandırmıştır.

Penn Badgley’nin Televizyon dünyasında dikkatleri üzerine çekmiş olduğu rolü ise ‘The Young and Retless‘ adlı pembe dizide canlandırmış olduğu ‘Philip Chancellr IV‘ karakteriydi. Oyuncu bu rolüyle 2001’de En iyi Genç Artist Ödülüne aday olmuştur.

2004 – 2005 arası “The Mountain” adlı dizide Sam Tunney olarak, 2006’da “The Bedford Diaries”de ise Owen Gregory olarak rol almıştır.

2001 ve 2005 yılları arasında oyunculuk kariyerine hızlı bir giriş yaptıktan çok geçmeden, iki sene sonra ise Penn, oyuncuk kariyerinin zirvesi diyebileceğimiz noktaya adım atmış ve Gossip Girl adlı dizi ile izleyenlerin karşısına çıkmıştır.

Penn, uzun yıllardır süren kariyerinin en üst basamaklarından birine,  2007 yapımı olan Gossip Girl (Dedikoducu Kız) dizisinde erişmiştir. Penn, 2007 yapımı olan Gossip Girl dizisinde Dan Humphrey karakterini canlandırmış ve üstün performansıyla büyük beğeni toplamıştır.

Penn, 2007-2012 yılları arasında yayınlanmış olan Gossip Girl dizinin tüm sezonlarında yer almış ve toplamda bu dizide 121 bölümde Dan Humphrey karakterini canlandırmıştır.

Penn, Gossip Girl dizisinin ardından ise çok fazla bir yapımda yer almasa da oyunculuk kariyerine ufak çaplı olarak devam etmiştir.

Penn, son olarak 2018 yılında yayınlanmaya başlayan ve günümüzde (2021 yılı) hala devam etmekte olan ”You” adlı Netflix dizisinde yer almıştır.

Penn, bir Netflix yapımı olan You adlı dizide başrol oyuncu olarak yer almıştır. Oyuncu bu dizide ”Joe Goldberg” karakterini canlandırmıştır.

Oyuncu, son olarak başrol oyuncu olarak yer almış olduğu (*hala devam ediyor, 4. sezon gelecek.) You adlı dizi ile birlikte dünya genelinde oldukça fazla beğenilmiş ve hayran kitlesini oldukça fazla arttırmıştır.

Penn Badgley’in Oynadığı Bazı Dizi ve Filmler : 

Will&Grace, Mario Folg 64, The Brothers Garcia, Bull, Mario Tennis 64, Daddio, The Fluffer, The Young and The Restless, What I Like About You, Do Over, The Twilight Zone, The Mountain, The Bedford Diaries, John Tucker Must Die, Drive-Thru, Gossip Girl, Forever Strong, The Stepfather, The Juggler, Easy A, You.

Penn Badgley Sosyal Medya Hesapları :

Twitter: @PennBadgley

Oyuncu, Twitter’da yarım milyondan fazla takipçiye sahip durumdadır.

Instagram:  @Pennbadgley

Oyuncu, Instagram’da gerek iş gerek özel hayatından oldukça sık paylaşımlarda bulunmaktadır. Oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan oyuncunun Instagram’daki toplam takipçi sayısı 4 milyonun üzerindedir.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.