Otomatik Açılan Ekran Klavyesini Kapatmak | [Nasıl Kapatılır ?]

Otomatik olarak açılan ekran klavyesi nasıl kapatılır ? Bilgisayarı açınca ekran klavyesi açılıyor? Nasıl kapatılır ? Ekran klavyesi nasıl kapatılır ? Otomatik çıkan ekran klavyesini nasıl kapatabilirim ? Sizde bu sorun ile mi karşı karşıyasınız ? Sorunun çözümü basit. Bu yazımızda sizlere bilgisayarı açınca otomatik olarak karşımıza çıkan ekran klavyesinin nasıl kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Windows işletim sistemi kullanıcılara bir çok nokta da kolaylık sağlıyor. Windows’un kullanıcılarına sağladığı bu kolaylıklardan biri de ‘ekran klavyesi‘ uygulamasıdır.

Ekran klavyesi uygulaması ile bilgisayar kullanıcıları bilgisayar ekranında bir sanal klavye açabiliyor. Windows işletim sisteminde kullanıcıların açmış oldukları bu sanal klavyeye fiziksel klavyeden farksız bir biçimde kullanabiliyor.

Windows’un fiziksel klavye yerine kullanılabilen ve ekran klavyesi (OSK) olarak adlandırılan bu klavyesi ile bilgisayarınızın fiziksel klavyesinde yer alan tüm tuşlara ekranınızda erişebilir ve normal klavyeden farksız bir biçimde bu klavyeyi kullanabilirsiniz.

Windows ekranında bir pencere olarak açılan ekran klavyesini bilgisayarınızın faresi (mouse) ya da dizüstü bilgisayarınızın touchpad’i yoluyla kullanabilirsiniz.

Ekran klavyesi nasıl açılır ? 

Ekran klavyesini açmak için Windows 10’da arama kısmına ‘ekran klavyesi’ yazmanız yeterlidir. Bu aram sonucunda karşınıza çıkan ‘ekran klavyesi’ uygulamasına tıklayın. Ardından ekran klavyesi bir pencere şeklinde hemen açılacaktır.

NOT: Windows 10 işletim sisteminde ekran klavyesini kısayol tuşu ile de açabilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken kısayol tuşu şu şekildedir; 

Ekran klavyesi kısayolu :  WİN + CTRL + O  

Klavyenizden Windows logosunun bulunduğu tuş ile Ctrl tuşuna basılı tutun ve bu tuşlara basılıyken harf tuşlarından ‘o’ tuşuna basın. 

Ekran klavyesini kapatmak için; ekran klavyesindeki X (kapat) butonuna tıklamanız yeterlidir.

Şimdi gelelim konumuzun ana teması olan otomatik olarak açılan ekran klavyesinin nasıl kapatıldığına.. 

OTOMATİK AÇILAN EKRAN KLAVYESİ NASIL KAPATILIR ? 

Windows’un ekran klavyesi her bilgisayarı açtığınızda ya da yeniden başlattığınızda karşınıza mı çıkıyor ? Siz istemeden açılan bu ekran klavyesi sizi rahatsız mı ediyor ? İşte çözümü oldukça basit olan sorununuzun çözümü burada. 

Windows’un ekran klavyesi herhangi bir ayar değişikliği yapılmadığı taktirde otomatik olarak açılmamaktadır. Ancak ekran klavyesinin ayarlama kısmından böyle bir seçeneği bilerek ya da bilmeyerek daha önce seçtiyseniz; Windows’un ekran klavyesi her oturumu yeniden açtığınızda ekran da karşınıza çıkacaktır.

Oldukça kullanışlı ya da bazı durumlarda ihtiyaç duyulabilen Windows’un ekran klavyesi böyle bir durumda bir çok kullanıcıyı rahatsız etmektedir. Bir çok kullanıcı bu ekran klavyesine ihtiyaç duymasa dahi otomatik olarak açılmasından rahatsızlık duymaktadır.

Bu sebeple bu otomatik olarak açılan ekran klavyesini kapatma ve bu durumdan kurtulma arayışındadır. Bizde sizlere bu yazımızda aşağıda resimli olarak bu durumun nasıl çözülebileceğini anlattık. İşte detaylar..

ADIM ADIM OTOMATİK AÇILAN EKRAN KLAVYESİ KAPATMA İŞLEMİ !

Otomatik olarak açılan ekran klavyesini kapatma için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

1- İlk olarak ekran klavyesini açın.

2- Ekran klavyesinde yukarıdaki resimde de ok işaretiyle belirttiğimiz ”seçenekler” kısmına tıklayın.

3- Seçenekler kısmına tıkladıktan sonra karşınıza bir pencere açılacaktır. Bu pencerede ”Oturum açtığımda Ekran Klavyesi’ni başlatıp başlatmamayı..” yazan bir seçenek göreceksiniz. Bu mavi tonda yazılmış yazıya tıklayın.

4- Ardından karşınıza ayarlamaları yapabileceğiniz bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede ekran klavyesinin otomatik açılıp açılmayacağına karar vereceğiz.

Ekran klavyesinin otomatik olarak açılmaması için yukarıda 1 numaralı ok ile belirttiğimiz kutucuğun içerisinin boş (işaretsiz) olması gerekmektedir. Ekran klavyeniz otomatik açılıyorsa; bu kısımda tik işareti bulunacaktır. Bu tik işaretini kaldırın.

Daha sonra işlemi tamamlamak için; sırasıyla ‘uygula‘ ve ‘tamam‘ butonlarına basın.

İşlem bu kadar basit. Bu ayarlamanın ardından artık ekran klavyesi, bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak açılmayacaktır. 

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarı açtığınızda otomatik olarak açılan Windows ekran klavyesinin nasıl kapatıldığını gösterdik. Umuyoruz ki işinizi görmüştür. Konu ile ilgili herhangi bir teknik soru ya da sorununuz varsa; bunları bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.