MacOS’ta Dock’u Gizleme / Gösterme Nasıl Yapılır ?

Mac’te Dock nasıl gizlenir ? Mac’te Dock nasıl kapatılır ? Mac’te Dock nasıl gösterilir ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde Dock’u kullanmadığınız zamanlarda nasıl gizleyebileceğinizi ve tekrar nasıl gösterebileceğinizi gösterdik. İşte detaylar.. 

MacOS işletim sisteminin kullanıcıların en çok kullandığı alan ve aslında tamamen bir ihtiyaç olan alan ‘Dock‘ kısmıdır. Kullanıcılar bu kısımdan favori ve daha sık kullandığı uygulamalara anında erişebiliyor.

Üstelik bu kısımı kullanıcılar kendi tercihlerine göre düzenleyebiliyor. Böylelikle kullanıcılar favori uygulamalarını buraya yerleştirebiliyor. Buraya yerleştirilen uygulamaları sıralayabiliyor ve bilgisayar kullanımında uygulamalara anında erişebilme açısından kendilerine büyük bir kolaylık sağlıyor.

MacOS işletim sisteminde yer alan bu Dock kısmı cihazlarda ekranın en alt kısmında yer almaktadır. Tabi her zaman burada yer alan DOCK kısmını kullanıcılar dilerlerse kapatabilmektedir.

iMac ve Macbook cihazlarında özellikle bilgisayar ekranında iki ya da daha fazla uygulama ve pencereyi aynı anda kullanmak isteyen kullanıcılar genellikle bu kısmı o anlarda kapatmayı tercih ediyor.

Oldukça basit bir şekilde Dock kısmını kapatan kullanıcılar böylelikle bilgisayarlarının ekranını tam anlamıyla kullanabiliyor.

Peki Mac’te Dock nasıl gizlenir ? Mac’te Dock kısmını nasıl kapatabilirim ? Aşağıda sizlere bu işlemin en pratik şekilde nasıl yapıldığını gösterdik. Aşağıda belirttiğimiz adımları uygulayarak Mac cihazınızda DOCK kısmını dilediğiniz her an kapatabilir ve açabilirsiniz. 

Mac’te Dock’u Gizleme / Gösterme : 

MacOS işletim sisteminde Dock kısmını klavyeden yapacağınız belirli tuş kombinasyonu ile dilediğiniz an kapatıp açabilirsiniz.

Mac’te Dock kısmını kapatmak ve açmak için uygulayacağınız tuş kombinasyonu şu şekildedir; 

Mac’te Dock’u Gizleme / Gösterme Kısayolu :   ” Option + ⌘ Command + D ” 

MacOS işletim sisteminde Dock kısmını gizlemek ve sonrasında tekrar göstermek için; Option ve Komut (Command) tuşlarına basılı tutun ve klavyenizde yer alan harf tuşlarından ”D” harfine basın.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde klavyeden sadece belirli kısayol tuşu ile DOCK kısmını nasıl kapatıp tekrar açabileceğinizi gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.