MAC Klavyede Tire (-) ve Alt Tire (_) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Tire ( – ) İşareti Nasıl Yapılır ? Mac Klavyede Alt Tire ( _ ) işareti nasıl yapılır ? Apple Mac Klavyede Tire ve Alt tire Nasıl Yazılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede TİRE VE ALT TİRE işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Standart bir bilgisayar klavyesinde ortalama olarak 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde yer alan bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakamlar oluşturmaktadır.

Klavyelerde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu da yer almaktadır. Klavyelerde işaret ve sembol tuşlarından noktalama işaretleri genellikle ‘enter’ tuşunun etrafında yer alan kısımlarda yer almaktadır.

Bunun sebebi de metin yazıları için olmazsa olmaz olan noktalama işaretlerinin bilgisayar kullanımında oldukça sık kullanılmasıdır. Oldukça kolay erişebildiğimiz noktalama işaretleri (nokta, virgül, tire vs..) haricinde yine bir çok ve işarette klavyeler üzerinde yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan diğer işaret ve semboller ise klavyelerde üst kısımda bulunan sayısal tuşların üzerinde yer almaktadır. Bu kısımda yer alan onlarca işaret ve sembol yine metin içeriklerinde oldukça pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Klavyelerde bu kısımda yer alan işaret ve sembolleri genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturabilmekteyiz. Bu işaretleri oluşturmak için uyguladığımız ikili tuş kombinasyonları ise genellikle ‘shift veya option’ tuşlarından biri ile ilgili sembolün bulunduğu tuş arasında yapılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip klavyelerde ise; işaret ve sembolleri oluşturmak için genellikle Alt ve Shift tuşlarından birini kullanmaktayız. 

Bunların haricinde yine yüzlerce işaret ve sembolü de bazı 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar ile MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda neredeyse benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz. Tabi bazı semboller ve işaretlerin oluşturulmasında farklılıklar bulunuyor.

Bu sebeple özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ‘‘TİRE (- ) VE ALT TİRE ( _ ) İŞARETLERİ” ‘nin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Tire ve Alt tire işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta tire ve alt tire işaretlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden TİRE ( – ) VE ALT TİRE ( _ ) işaretlerinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN TİRE ( – ) VE ALT TİRE ( _ ) NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden tire işaretini tek bir tuş ile yapabilirsiniz. Ancak ALT TİRE işaretini oluşturmak için; 2’li tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyeden Tire ve Alt tire işaretlerini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonları şu şekildedir;

MAC’TE TİRE ( – ) İŞARETİ  : ” Tire işareti (-)  ”

MAC’TE ALT TİRE ( _ ) İŞARETİ :  ” Shift  +  Tire işareti ( – )

MacOS klavyeden TİRE ( – ) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”TİRE” tuşuna basın.

MacOS klavyeden ALT TİRE ( _ ) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Shift” tuşuna basılı tutun ve ”TİRE” tuşuna basın. Bu tuş kombinasyonun ardından Alt tire ( _ ) işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz TİRE – işaretini buradan > ( – ) < ve ALT TİRE işaretini de buradan > ( _ ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili işareti buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden TİRE VE ALT TİRE işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

­