MAC Klavyede (PARANTEZ) İşaretleri Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Parantez İşareti Nasıl Yapılır ? Mac Klavyede Sol ve Sağ Parantez İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Parantez İşaretleri Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede (PARANTEZ) işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde ortalama 100 civarında tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin belirli bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” ( PARANTEZ ) ” işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden parantez işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta parantez işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden parantez işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN ( PARANTEZ ) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden sol ve sağ parantez işaretlerini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden sol ve sağ parantez işaretlerini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE SOL PARANTEZ İŞARETİ :   ”SHİFT + 8” 

MAC’TE SAĞ PARANTEZ İŞARETİ :  ”SHİFT + 9”

Klavyeden sol parantez ‘ ( ‘ işaretini oluşturmak için; klavyeden ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyede üst kısımda yer alan rakam tuşlarından 8 rakamına basın.

Klavyeden sağ parantez ‘ ) ‘ işaretini oluşturmak için; klavyeden ‘Shift‘ tuşuna basılı tutun ve klavyede üst kısımda yer alan rakam tuşlarından 9 rakamına basın. 

Bu ikili tuş kombinasyonları ile sol ve sağ parantez işaretlerini tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

*Not: İlgili tuş kombinasyonunda klavyede sağ ve sol kısımlarda yer alan her iki SHIFT tuşundan birini kullanabilirsiniz. Tercih sizin. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz PARANTEZ işaretlerini buradan > (  ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili işaretleri buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden (PARANTEZ) işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.