MAC Klavyede Eşittir (=) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede EŞİTTİR ( = ) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede EŞİTTİR İşareti (=) Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede EŞİTTİR İŞARETİNİN ( = ) nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde ortalama olarak 100 civarında tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde yer alan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin belirli bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” EŞİTTİR İŞARETİ ( = ) ” ‘nin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden eşittir (=) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta eşittir işaretinin (=) nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden EŞİTTİR İŞARETİNİN (=) nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN EŞİTTİR İŞARETİ ( = ) NEREDE, NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden EŞİTTİR İŞARETİ 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden eşittir işaretini (=) yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE EŞİTTİR ( = ) İŞARETİ :   ” Shift +  0 ” 

Klavyeden EŞİTTİR (=) işaretini oluşturmak için; klavyeden ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyede üst kısımda yer alan rakam tuşlarından eşittir (=) işaretinin de üzerinde bulunduğu ”0 RAKAMINA” basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile EŞİTTİR İŞARETİNİ ( = ) tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

*Not: İlgili tuş kombinasyonunda klavyede sağ ve sol kısımlarda yer alan her iki SHIFT tuşundan birini kullanabilirsiniz. Tercih tamamen sizin. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz EŞİTTİR ( = ) İŞARETİNİ buradan > ( = ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken EŞİTTİR İŞARETİNİ buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden EŞİTTİR (=) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.