Klavyede yuvarlak içinde C nasıl yapılır? | © Copyright

Klavyede yuvarlak içinde C işareti © nasıl yapılır ? Klavyeden Copyright işareti nasıl yapılır ? Klavyeden telif hakkı işareti © nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere kopyalanma hakkının saklı olduğunu belirten Copyright © işaretinin klavyeden nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların büyük bir çoğunluğu harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Klavyelerde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret,sembol ve fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde işaret ve sembol tuşlarının büyük bir çoğunluğu klavyelerde yer alan üst rakam tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Bu tuşların üzerinden genellikle 1’den fazla işaret bulunmaktadır. Bu sebeple de bu işaretler farklı tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bu işaretler klavyelerden genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu tuş kombinasyonlarında ise genellikle ”Alt gr” ve ‘Shift’ tuşlarından herhangi biri kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra klavyelerde yer almayan yüzlerce sembol ve işarette yine klavyelerden yapılan farklı tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir. Bu tuş kombinasyonları ise diğer tuş kombinasyonlarına nazaran biraz daha karışık olmaktadır. Bu ve benzeri tuş kombinasyonu ile oluşturulan işaretlerde yapılan tuş kombinasyonu genellikle ”Alt” tuşu ile rakam tuşları ile yapılmaktadır.

Konumuzun ana teması olan telif hakkı işareti olan Copyright © işareti de klavyelerden bu şekilde belirli tuş kombinasyonu ile oluşturulan işaretlerden biridir. Kopyalanma hakkının saklı olduğunu belirten bu işaret klavyelerden basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturulabiliyor. Şimdi hep beraber bu işaretin nasıl yapıldığına bakalım.

KLAVYEDE YUVARLAK İÇİNDE C NASIL YAPILIR ? | © Copyright İşareti :

Klavyeden telif hakkı anlamına gelen Copyright © işaretini oluşturmak için kullanılan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Copyright © işareti : ” ALT + 184 ” veya ” ALT + 0169

Klavyeden yuvarlak içinde C işaretini oluşturmak için; ilk olarak klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve bu tuşu basılı iken rakam tuşlarından 1-8-4 rakamlarına sırasıyla basın.

veya

Klavyeden yuvarlak içinde C işaretini oluşturmak için; ilk olarak klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve bu tuşu basılı iken rakam tuşlarından 0-1-6-9 rakamlarına sırasıyla basın.

Bu işareti bu iki farklı tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

NOT: İlgili tuş kombinasyonu klavyelerde sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımındaki rakam tuşları ile yapılmaktadır. Klavyelerdeki üst rakam tuşları ile bu kombinasyon yapılamamaktadır. Eğer klavyeniz de bu tuş takımı bulunmuyorsa, Windows ekran klavyesinden bu tuş kombinasyonunu uygulayabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz bu işareti buradan ‘ © ‘ kopyala-yapıştır metodu ile de dilediğiniz her metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalama ve istediğiniz yere yapıştırmak.

”Bu yazımızda sizlere telif hakkını belirten Copyright © işaretinin klavyeden nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.