Klavyede Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ İşaretleri Nasıl Yapılır ?

Klavyeden Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ işaretleri nasıl yapılır ? Klavyeden oynat (play), geri, ileriye, geriye sembolleri nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Günümüz teknoloji dünyasında binlerce işaret ve sembol bulunmaktadır. Değişen teknoloji ile birlikte sayıları her geçen gün artan işaret, sembol ve emojiler bulunmaktadır.

Bu işaret ve semboller bilgisayarlarımızda ve akıllı telefonlarımızda metin içeriklerinde kullanılabilmektedir. Akıllı telefonlarda dokunmatik klavyeden basitçe yapılabilen işaret ve semboller, bilgisayar klavyelerinden de belirli tuş kombinasyonları ile yapılabilmektedir.

Bilgisayar klavyelerinde onlarca işaret ve sembol bulunmaktadır. Bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu metinler de olmazsa olmaz noktalama işaretleri ve para birimlerinin sembolleri vs. oluşturmaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve semboller bazı tuş kombinasyonları ile basitçe oluşturulmaktadır. Bu işaretler genellikle Shift ya da Alt gr tuşlarından herhangi biri ile ilgili işaretlerin bulunduğu tuş ile yapılan 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Bunların yanı sıra Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembollerin yanı sıra yüzlerce işaret ve sembol de belirli tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Konumuzun ana teması olan Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ işaretleri de klavyeler üzerinde yer almayan ancak yine de klavyelerden belirli tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturulabilen işaretlerdendir.

Bu işaretler klavyeden belirli tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde oluşturulmaktadır. Şimdi hep beraber aşağıdan Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ işaretlerinin hangi tuş kombinasyonları ile nasıl oluşturulduğuna bakalım.

Klavyeden Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ işaretleri nasıl yapılır ? 

Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ işaretlerini klavyeden oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında ”Alt” tuşu ile ”rakam tuşları” kullanılmaktadır.

İlgili tuş kombinasyonlarında kullanılan ”ALT” tuşu, klavyede space (boşluk) tuşunun hemen solunda yer alan tuştur. İlgili kombinasyonlarda kullanılacak rakam tuşları ise klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımı (numpad) üzerinde yer alan rakam tuşlarıdır.

NOT: İlgili tuş kombinasyonunda kullanılan rakam tuşları sayısal tuş takımındaki rakam tuşlarıdır. Klavyelerde üst kısımda yer alan 1-2-3-4-5-6-7-8-9-0 şeklinde sıralı olan rakam tuşları bu kombinasyonlarda işe yaramamaktadır. Eğer klavyenizde sayısal tuş takımınız bulunmuyorsa; Windows’un ekran klavyesini çalıştırabilirsiniz. 

Ayrıntıların ardından şimdi tek tek işaretlerin tuş kombinasyonlarına aşağıdan bakalım.

Play ►  İŞARETİ :    ” ALT + 16

Back ◄  İŞARETİ  :     ” ALT + 17

Forward ▲  İŞARETİ  :     ” ALT + 30

Backward ▼  İŞARETİ :    ” ALT + 31

Klavyeden Play ► işaretini yapmak için;  klavyede sol kısımda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından 1 ile 6 rakamlarına sırasıyla basın.

Klavyeden Back ◄  işaretini yapmak için; klavyede sol kısımda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından 1 ile 7 rakamlarına sırasıyla basın.

Klavyeden Forward ▲  işaretini yapmak için;  klavyede sol kısımda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından 3 ile 0 rakamlarına sırasıyla basın.

Klavyeden Backward ▼ işaretini yapmak için; klavyede sol kısımda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından 3 ile 1 rakamlarına sırasıyla basın.

İŞLEM BU KADAR BASİT.

Bu tuş kombinasyonları ile Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ işaretlerini metin içeriklerinde basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Alternatif yöntem: Dilerseniz bu işaretleri buradan ” Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ ” kopyala yapıştır metodu ile de ilgili metin içerikleriniz de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili işareti kopyalamak ve ilgili yer yapıştırmak.

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarda klavyeden Play ► Back ◄ Forward ▲ Backward ▼ işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.