Klavyeden nota işareti nasıl yapılır ? Klavyede nota işaretleri nasıl yazılır ? Klavyeden çift nota işareti nasıl yapılır? Klavyeden müzik notası nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere klavyeden nota ve çift nota işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde yüz adetin üzerinde tuş bulunmaktadır. Çoğunluğu harf ve rakam tuşlarından oluşan klavyelerde bu tuşların yanı sıra onlarca sembol ve işaret tuşları da bulunmaktadır.

Klavyelerde yer alan onlarca işaret ve sembol tuşlarının büyük bir çoğunluğu ise klavyelerin üst sayısal tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Bu kısımda yer alan işaret ve semboller bazı tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu işaret ve sembollerin oluşturulması için uygulanan 2’li tuş kombinasyonları genellikle Shift veya Alt gr tuşlarından biri ile yapılmaktadır.

Klavyelerde önemli noktalama işaretleri (nokta,virgül vs.) tek bir tuşla ve daha pratik erişebileceğimiz yerlerde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra klavyelerde yer almayan yüzlerce sembol ve işarette bilgisayar klavyelerinde belirli tuş kombinasyonları ile metin içeriklerine eklenebilmektedir.

Windows işletim sisteminde klavyelerden metin içeriklerin bir çok sembol ve işareti ekleme imkanı bulunmaktadır. Bu işaret ve sembolleri klavyelerden yapacağımız bazı tuş kombinasyonları ile dilediğimiz zaman ekleyebiliyoruz. Bu tuş kombinasyonlarının bir çoğu oldukça karmaşık olmasından dolayı bazen akılda pek kalıcı olmasa da bazıları oldukça basit olduğundan akılda kalıcı olabiliyor.

Konumuzun ana teması olan nota işaretleri de klavyeden oldukça basit bir tuş kombinasyonuyla oluşturulabilen işaretlerden birisidir. Bilgisayarınızın klavyesinden bir kaç tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde nota ve çift nota işaretlerini oluşturabilirsiniz. Şimdi hep beraber aşağıdan bu tuş kombinasyonlarının ne olduğuna ve nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KLAVYEDE NOTA VE ÇİFT NOTA İŞARETİ NASIL YAPILIR ? (♪ – ♫)

Klavyeden nota ve çift nota işaretlerini basit bir tuş kombinasyonu ile metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz. Klavyeden nota ve çift nota işaretlerini oluşturmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonları şu şekildedir;

NOTA İŞARETİ ( ♪ ) :   ”  ALT  +  13  ”

ÇİFT NOTA İŞARETİ ( ♫ ) :   ”   ALT  +  14 

Klavyeden nota işaretini ( ♪ ) yapmak için; ilk olarak klavyede boşluk (space) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyeden sağ kısımda yer alan rakam tuşlarından 1 ile 3 rakamlarına sırasıyla basın. 

Klavyeden nota işaretini ( ♫ ) yapmak için; ilk olarak klavyede boşluk (space) tuşunun hemen solunda yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyeden sağ kısımda yer alan rakam tuşlarından 1 ile 4 rakamlarına sırasıyla basın. 

Bu tuş kombinasyonları ile nota ve çift nota işaretlerini dilediğiniz metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

NOT: İlgili tuş kombinasyonları klavyelerde üst kısımda sıralı bir şekilde yer alan rakam tuşlarından yapılamamaktadır. İlgili tuş kombinasyonları sadece klavyeler sağ kısımda bulunan sayısal tuş takımı üzerinden yapılmaktadır. Eğer klavyeniz de bu kısım bulunmuyorsa; bu tuş kombinasyonunu yapmak için Windows’un ekran klavyesini açabilirsiniz. 

Ayrıca dilerseniz bu işaretleri buradan ”  (♪ – ♫) ” kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriklerinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işaretleri kopyalamak ve ilgili yere yapıştırmak.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden nota işaretlerinin nasıl oluşturulduğunu gösterdik. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.