Klavyede Karekök √ İşareti Nasıl Yapılır ?

Klavyeden Karekök işareti  √ nasıl yapılır ? Klavyeden Karekök işaretinin kısayolu nedir ? Klavyeden karekök işareti √ nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayarda karekök işaretinin √ nasıl oluşturulabildiğini gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinden harf ve rakam tuşlarının yanı sıra bir çok sembol işareti basit bir şekilde oluşturabiliyoruz. Klavyeler üzerinde yer alan onlarca sembol ve işaret, klavyelerden yapılan basit tuş kombinasyonları ile tüm metin içeriklerinde basit bir şekilde oluşturulabiliyor.

Klavyeler üzerinde yer alan işaret ve semboller genellikle 2’li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bu sembollerin oluşturulmasında kullanılan tuş kombinasyonları ise genellikle Alt gr veya Shift tuşlarından herhangi biri ile ilgili işaret ya da sembol tuşunu ile yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra klavyeler üzerinde yer almayan bir çok sembol ve işarette yine klavyelerden bazı tuş kombinasyonları ile yapılmaktadır. Yüzlerce işaret ve sembol klavyelerden Alt tuşu ile rakam tuşları arasında yapılan tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Ayrıca günümüz teknoloji dünyasında binlerce işaret ve sembol bulunduğundan bunların hepsini klavyelerden belirli tuş kombinasyonları ile yapamamaktayız. Zaten neredeyse bütün sembol ve işaretlerin hepsinin tuş kombinasyonu ile oluşturulması beklenemez.

Ancak klavyeler üzerinde yer almayan ya da klavyeden yapılan belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulamayan bazı işaret ve sembolleri yine de bazı yöntemler ile basit bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Windows işletim sisteminde yer alan ‘karakter eşlem‘ uygulaması bu konuda bizlere yardımcı oluyor.  Konumuzun ana başlığı olan ‘Karekök işareti‘ ve daha bir çok işaret de bu uygulama ile basitçe oluşturulmaktadır.

Şimdi hep birlikte aşağıdan bilgisayarda karekök işaretinin ( √ ) nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KAREKÖK İŞARETİ (√) NASIL YAPILIR ?

Klavyeden karekök işareti ne yazık ki belirli bir tuş kombinasyonu ile oluşturulamamaktadır. Ancak karekök işaretini Windows işletim sisteminde bulunan ‘KARAKTER EŞLEM‘ uygulaması ile basit bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Bilgisayarda karekök √  işaretini yapmak için;

1- İlk olarak Windows’un KARAKTER EŞLEM uygulamasını çalıştırın.

NOT: Karakter eşlem uygulamasını Windows 8 – 8.1 ve 10’da arama kısmına yazarak açabilirsiniz. Daha önceki sürüm Windows işletim sistemlerinde ise ”Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem” yoluyla uygulamayı çalıştırabilirsiniz. 

2- Ardından karakter eşlem uygulamasında yazı tipi ”Arial” olarak seçin.

3- Daha sonra aşağıdaki resimde de gördüğünü üzere Unicode’a git kısmına ”221A” yazın ve gidin. Ardında karekök işareti karşınıza çıkacak ve bu kısımda işareti seçin.

4- İşareti seçtikten sonra tek yapmanız gereken kopyala butonu ile işareti kopyalamak. Ardından bu işareti dilediğiniz tüm metin içeriklerinde yapış metodu ile oluşturabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

2.YÖNTEM :  Karekök işaretini dilerseniz buradan ”  √  ”  yine kopyala-yapıştır metodu ile dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti buradan kopyalayıp dilediğiniz metin içeriğine yapıştırmak. Bu da ayrı bir çözüm yolu.

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarda karekök işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.