Klavyede Büyüktür (>) ve Küçüktür (<) İşareti Nasıl Yapılır ?

Klavyeden büyüktür işareti (>) nasıl yapılır ? Klavyeden küçüktür işareti (<) nasıl yapılır ? Klavyede büyüktür ve küçüktür işaretleri nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın klavyesi üzerinden büyüktür ve küçüktür işaretlerinin nasıl yazıldığını anlattık. İşte detaylar.

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların bir çoğu harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Çoğunluğu harf ve rakamlardan oluşan bu tuşların haricinde klavyelerde fonksiyon tuşları ve işaret,sembol tuşları yer almaktadır.

Klavyeler üzerindeki işaret ve sembollerin bazıları bulundukları tuş vasıtasıyla kullanılabiliyor iken bazıları belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabiliyor. Mesela klavyede E harfinin üzerinde yer alan EURO € sembolünü oluşturmak için klavyemizden alt + e tuş kombinasyonunu uyguluyoruz.

Bunun gibi klavyeler üzerinde yer alan tuşların bir çoğu ne yazık ki tek başına kullanılamıyor. Kullanılması da zaten imkansız.

Günümüzde bilgisayar üzerinden yazı vb. içeriklerde oluşturulabilen yüzlerce hatta binlerce sembol bulunmaktadır. Bunların bazıları (günümüzde en çok kullanılanları) klavyeler üzerinde yer almaktadır. Bazıları tek bir tuş vasıtasıyla oluşturulurken bazıları 2li ya da 3lü tuş kombinasyonları ile kolayca oluşturulmaktadır. Bazıları da ise 5li tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Herhangi bir tuş kombinasyonu ile oluşturulamayan bazı sembollerde bulunmaktadır. Bu semboller ise karekter eşlem uygulaması vasıtasıyla herhangi bir içeriğe eklenebilmektedir.

Konumuzun ana başlığı olan büyüktür ve küçüktür işaretlerinin ise oluşturulması oldukça basittir. Günümüzde en çok kullanılan işaretlerden olmasından ötürü bu işaretler klavyeler üzerindeki tuşlarda yer almaktadır. İçlerinden küçüktür işareti tek bir tuş ile yapılıyorken, büyüktür işareti 2li tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır.

Şimdi hep beraber klavyeden büyüktür ve küçüktür işaretlerinin nasıl yazıldığına bakalım.

KLAVYEDE BÜYÜKTÜR (>) VE KÜÇÜKTÜR (<) İŞARETLERİ NASIL YAPILIR ? 

Büyüktür ve küçüktür işaretleri yeni ve eski nesil klavyelerde farklı konumlarda yer alabilmektedir. Aşağıda belirteceğimiz ekran görüntüsünde büyüktür ve küçüktür işaretleri genel olarak yer aldığı kısımda boşluk (space) tuşunun hemen yakınında sağ tarafta yer almaktadır. Sizin klavyenizde bu tuşlar bu kısmında yer almıyorsa, üst kısımda yer alan rakam tuşlarının sağ tarafında bulunabilir.

Eğer bu tuşlar klavyenizde bulunmuyorsa; yazımızın devamında bu işaretleri nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İŞTE KLAVYEDEN BÜYÜKTÜR, KÜÇÜKTÜR İŞARETLERİNİ YAZMA !

  • Klavyede büyüktür işaretini yazmak için; klavyenizden Shift tuşuna basılı tutun ve bu tuşa basılı iken klavyenizde yer alan büyüktür (>) işaretine basın.
  • Klavyede küçüktür işaretini yazmak için; Shift tuşuna basılı tutun ve bu tuşa basılı iken klavyenizde yer alan küçüktür (<) işaretine basın.

NOT: Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda büyüktür ve küçüktür işaretleri genelde hemen ok tuşlarının sol tarafında tek bir tuş üzerinde yer almaktadır. Bu tuşa tek bastığınızda küçüktür (<) işareti yazılmaktadır, shift tuşu ile birlikte bu tuşa bastığınızda ise büyüktür (>) işareti yazılmaktadır. 

Klavyede bu tuş/tuşlar yok nasıl yazabilirim ? 

Bu tuşlar klavyenizde yoksa bu işaretleri 3 farklı yolla daha oluşturabilirsiniz.

1.YÖNTEM !

Klavyenizden tuş kombinsyonu ile bu işaretleri Word, Excel, Powerpoint, Not Defteri, Notepad+++ gibi programlarda oluşturabilirsiniz.

Büyüktür işareti (>) için;  “Alt” tuşuna basılı tutarken klavyenin Numlock bölümünden sırasıyla “062” sayılarını girin.

Küçüktür işareti (<) için;  “Alt” tuşuna basılı tutarken klavyenin Numlock bölümünden sırasıyla “060” sayılarını girin.

Bu tuş kombinasyonları ile bu işaretleri dilediğiniz yerde basitçe oluşturabilirsiniz.

2.YÖNTEM: 

Klavyenizde bu tuşlar yoksa; dilerseniz hemen aşağıdan bu işaretleri kopyala,yapıştır metodu ile dilediğiniz bir yerde oluşturabilirsiniz. Tek bir kullanım için bu metot cazip gözükse de genellikle ya da sıklıkla bu işaretleri kullanacaksanız pek mantıklı olmayabilir. Bu sebepten ötürü aşağıdaki yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Küçüktür işareti:   ”  <  ”
Büyüktür işareti:   ” 

3.YÖNTEM: 

Karakter eşlem uygulaması ile bu işaretleri oluşturma !

Windows işletim sisteminde karakter eşlem uygulaması ile bu işaretleri bulabilirsiniz. Bu uygulamadan bu işaretleri kopyalayıp yine dilediğiniz yerde oluşturabilirsiniz.

Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmında aratabilir ve uygulamayı hemen açabilirsiniz. Bu uygulamada yapmanız gereken sadece istediğiniz işaret ya da sembolleri bulmak ve bulduğunuz işaretleri seçip,kopyalamak. Ardından da yapıştır metodu ile oluşturmak istediğiniz yere yapıştırın.

İşlem bu kadar basit. Artık birden fazla çözüm yoluyla bu işaretleri dilediğiniz yerde basitçe oluşturabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere klavyeden büyüktür ve küçüktür işaretlerinin nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.