Klavyede 1 Bölü 2 (½) İşareti Nasıl Yazılır ?

Klavyeden bir bölü iki işareti (½) nasıl yazılır ? Klavyeden 1 bölü 2 nasıl yazılır ? Windows işletim sisteminde klavyeden 1/2 işaretini nasıl yapabilirim ? Bu yazımızda sizlere Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden 1 bölü 2 (½) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İŞTE DETAYLAR..

Bilgisayar klavyelerinde ortalama olarak 100 civarında tuş bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu yüz dolayındaki tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır. 

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşları ile fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır.

Klavyelerde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğu klavyelerde üst kısımda yer alan sayısal tuş takımının üzerinde yer almaktadır. Bu kısımda bir çok tuş üzerinde birden fazla işaret ve sembol yer almaktadır. Bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ise ikili tuş kombinasyonları yapmamız gerekmektedir. 

Bu kısımda yer alan işaret ve sembolleri oluştururken genellikle klavyelerde yer alan ‘Alt’ tuşu ya da ”Shift’ tuşundan biri kullanılmaktadır. Bu tuşlardan herhangi biri ile ilgili işaret ya da sembolün bulunduğu tuşun ikili kombinasyonu ile ilgili işaret oluşturulmaktadır. 

Yani bir çok işaret ve sembolü klavyeler üzerinde bulunan tuşlar ile metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz. 

Bunların haricinde klavyeler üzerinde bulunmayan ancak yine de klavyelerden bir takım tuş kombinasyonları ile oluşturulabilen onlarca, yüzlerce hatta binlerce işaret ve sembol bulunmaktadır. 

Günümüz internet ve teknoloji dünyasında yer alan yüzlerce sembolü klavyelerden yapacağımız bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz. Ancak bunlar için uygulanan tuş kombinasyonları kimi zaman biraz karmaşık olabiliyor. Bu sebeple de bu tuş kombinasyonlarının akılda kalması uzun sürmeyebiliyor. Bu yüzden ilgili tuş kombinasyonlarını bilgisayarınızda bir not defterinde tutmanız da yarar var. 

Matematiksel bir işaret olan, konumuzun ana teması olan 1 BÖLÜ 2 (½) işareti de klavyede yer almayan ancak belirli bir tuş kombinasyonu ile metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturulabilen işaretlerden biridir. 

Şimdi hep beraber 1 bölü 2 (½) işaretinin hangi tuş kombinasyonu ile nasıl yapıldığına bakalım. 

KLAVYEDEN 1 BÖLÜ 2 (½) İŞARETİ NASIL YAPILIR ? 

1 bölü 2 (½) işaretini Windows işletim sisteminde klavyeden yapacağınız belirli bir tuş kombinasyonu ile metin içeriklerinde (Word, Excel vs..) pratik bir şekilde, hemen oluşturabilirsiniz. 1 bölü 2 işaretini oluşturmak için kullandığımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

1 BÖLÜ 2 (½) İŞARETİ  :    ” ALT ”  +  0189

Windows işletim sisteminde klavyeden 1 bölü 2 (½) işaretini oluşturmak için; Klavyeden boşluk (space) tuşunun hemen sol tarafında yer alan ”ALT” tuşuna basılı tutun ve klavyede sağ kısımda yer alan sayısal tuş takımından  ” 0 – 1 – 8 – 9 ”  rakamlarına sırasıyla basın. 

İlgili tuş kombinasyonunun ardından 1 bölü 2 (½) işareti oluşturulacaktır. 

NOT: İlgili tuş kombinasyonunda kullanılan Alt tuşu klavyede boşluk tuşunun hemen solunda yer alan alt tuşudur.

NOT 2: İlgili tuş kombinasyonunda kullanılan rakam tuşları klavyelerde sağ kısımda yer alan numpad olarak adlandırılan sayısal tuş takımı üzerinden yapılmaktadır. Klavyelerde üst kısımda sıralı bir şekilde yer alan rakamlar ile bu tuş kombinasyonu yapılamamaktadır. Eğer klavyeniz de numpad kısmı yer almıyorsa; Windows işletim sisteminin ekran klavyesi uygulamasını açarak bu işareti oluşturabilirsiniz. 

2.YÖNTEM: 

Dilerseniz 1 bölü 2 işaretini, buradan ”(  ½  )” kopyala yapıştır metodu ile dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili işareti buradan kopyalamak ve kullanmak istediğiniz ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile bu işareti yapıştırmak. Bu da farklı bir çözüm yolu. 

 1 BÖLÜ 4 ( ¼ ) VE 3 BÖLÜ 4 ( ¾ )  İŞARETLERİ NASIL YAPILIR ?

Klavyeden 1 bölü 4 (¼) ve 3 bölü 4 (¾) işaretlerini de yine belirli tuş kombinasyonları ile oluşturabilirsiniz. İlgili işaretlerin nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki ilgili konu başlıklarına tıklayabilirsiniz. 

Klavyeden 1 bölü 4 (¼) işareti nasıl yapılır ?

Klavyeden 3 bölü 4 (¾) işareti nasıl yapılır ? 

”Bu yazımızda sizlere Windows işletim sisteminde klavyeden 1 bölü 2 (½) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.