iPhone’da Dosya Sıkıştırma (Dosya Zipleme) Nasıl Yapılır ?

iPhone dosya zipleme, iPhone dosya sıkıştırma, iPhone’da dosya zipleme nasıl yapılır ? iPhone’da dosya sıkıştırma işlemi nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da programsız bir şekilde dosya sıkıştırma işleminin (dosya zipleme) nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Apple, iPhone modellerinde kullanmış olduğu iOS işletim sistemine her geçen gün yeni özellikler katarak geliştirmeye devam ediyor.

Apple, iPhone kullanıcılarına sahip olduğu iOS işletim sistemi ile bir çok özelliği sunuyor ve sunmaya devam ediyor. Apple’ın iOS işletim sistemine yapmış olduğu son güncellemelerden birinde getirmiş olduğu özelliklerden biri de iPhone’larda yer alan dosyalar uygulamasında dosya sıkıştırmaya yani zipleme ve sıkıştırılmış olan zip dosyaları açma imkanıdır.

iOS 13 ile birlikte dosyalar uygulamasına gelen bu yenilik ile böylelikle artık iPhone kullanıcıları zipli dosyaları açmak ve dosyaları ziplemek için herhangi bir harici uygulama kullanmaya ihtiyaç duymuyor ve bu işlemleri pratik bir şekilde yapabiliyor.

Oldukça basit bir şekilde yapılan zipli dosya açma ve zipleme (sıkıştırma) işlemlerini dilediğiniz her zaman hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. İster iCloud hesabınızda yer alan dosyaları sıkıştırın ister cihazınıza dönüştürücü ile bağlamış olduğunuz USB bellek ya da harici disklere erişerek bu sürücülerdeki dosyaları sıkıştırın. Ayrıca dilediğiniz dosyaları da hemen sıkıştırın.

Şimdi hep birlikte aşağıdan iOS 13 işletim sistemi ve üzeri sürümlerde var olan bu işlemlerin nasıl yapıldığına aşağıdan resimli olarak bakalım.

iPHONE’DA DOSYA SIKIŞTIRMA (ZİPLEME) NASIL YAPILIR ? 

iPhone’da dosya sıkıştırma yani zipleme işlemini dosyalar uygulamasından pratik bir şekilde hemen yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

iPhone’da dosya sıkıştırma (zipleme) işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın. 

1- iPhone cihazınızda ”DOSYALAR” uygulamasını açın.

2- Dosyalar uygulamasında sıkıştırmak istediğiniz dosyaların (resim,not vs..) bulunduğu klasöre (iCloud, harici bellek, iPhone ana belleği) gidin.

3- Sıkıştırmak istediğiniz dosyaların yer aldığı kısımdan sıkıştırmak istediğiniz dosyaları ekranın sağ üst köşesinde yer alan ”SEÇ” butonuna tıklayarak seçin.

4- Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçtikten sonra sağ alt köşede yer alan ‘üç nokta yan yana‘ ikonuna dokunun ve karşınıza gelen alt pencereden ‘sıkıştır‘ seçeneğine dokun.

Ardından sıkıştırma işlemi hemen yapılacak ve sıkıştırılmış olan dosyalar Arsiv.zip şeklinde ilgili klasörde oluşacaktır.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Peki iPhone’da zipli dosyalar nasıl açılır ?

İşte sorunuzun cevabı BURADAKİ yazımızda. BURADAKİ yazımıza giderek iPhone’da zipli dosyaların nasıl açıldığını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca iPhone’da fotoğraflar kısmında yer alan fotoğraf ve videoların nasıl zipleneceğine de BURADAN erişebilirisiniz.

”Bu yazımızda sizlere iPhone’da dosya zipleme (sıkıştırma) işleminin nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.