Hayalet Şehir ”Pirpyat”

Hayalet Şehir ”Pripya”

Pripyat, Ukrayna’nın kuzeyinde, Kiev oblastında, terkedilmiş bir şehirdir. Şehir Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 4 Şubat 1970 yılında kurulmuştur. 1986 yılında Çernobil reaktör kazasının meydana gelmesi sonucu şehir boşaltılmıştır.

Radyasyon ve etkilerinden dolayı önümüzde 900 Sene boyunca kimsenin yaşayamayacağı bir şehir haline gelmiştir. Şehrin güvenli olarak nitelendirilebilen bazı bölgelerini Turistlerin ziyaretine açık bulunmaktadır.

Pripyat’ın nasıl hayalet şehir haline geldiğini kısa bir özetle anlatalım..

Ukrayna’nın kuzeyinde yaklaşık 49 bin kişinin yaşadığı Pripyat 26 Nisan 1986 tarihinde saat 01:00 dolaylarında nükleer reaktörlerin birinde patlama meydana gelmiştir.

Patlamanın sebebi ise eski teknoloji, güvenlik eksiklikleri ve tasarım hataları…

Kulağa ilginç gelen bir durum ise şehirde halen vahşi köpekler yaşamakta ve bu olay onlara herhangi bir zarar vermemektedir.

Patlama 1900’lü yılların en büyük nükleer kazası olarak kayıtlara geçmiştir.

Kazaya 10 km uzaklıktaki her yer risk bölgesi olup, acilen boşaltılmıştır. 30 saat içinde yaklaşık 20 km lik araç kuyruğuyla şehirden güvenli bölgelere taşınma işlemi yapılmıştır.

Ferris wheel Pripyat Chernobyl in Amusement park

3 milyona yakın insan bu kazadan etkilenmiştir. Milyonlarca hektarlık toprak tarım arazisi olmaktan çıkmış, zehirli hale gelmiştir. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen radyasyon seviyesi hala üst düzeydedir.

Ülkedeki radyasyonun etkileri, çevre ülkelerden Türkiye’de Karadeniz bölgesinde de hissedilmiştir.

Ülkedeki radyasyon ve etkilerinin tamamen sona ermesi için yaklaşık 900 yıldan bahsedilmekte.

Pripyat’ın tamamı olmasa da belirli bir kısmı turistik ziyaretlere açılmıştır.

TeknAjan.com