Apple Watch ile iPhone Ekran Kilidi Nasıl Açılır?

Apple iOS 14.5 güncellemesinin ardından Apple Watch kullanan iPhone kullanıcılarına ekran kilitlerini açmaları için bir kolaylık getirdi. 

2021 Yılının 2.çeyreğinin başında Apple’ın iPhone kullanıcılarına sunmuş olduğu iOS 14.5 güncellemesi ile birlikte her yeni gelen güncelleme de olduğu gibi bir çok yeni özellik kullanıcılara sunuldu. Apple’ın bu güncelleme ile sunduğu bu özelliklerden biri ise dikkatleri bir hayli üzerine çekti.

Apple, iPhone kullanıcılarına bu güncellemesinde cihazlarının ekran kilitlerini sadece bir kol hareketiyle açmalarına olanak tanıdı ve sunulan bu özellik bir çok iPhone kullanıcısının bir hayli işine yaradı.  

Malum son yıllarda dünyanın neresine giderseniz gidin, bir çok noktada artık maske takma zorunluğunda ya da ihtiyacında bulunuyoruz. Yüzümüzde maske takılıyken iPhone cihazlarının Face-ID özelliği yüzümüzü tam olarak tanımlayamadığından ötürü çalışmıyor. 

Bu sebeple kullanıcılar cihazlarının ekran kilitlerini açmak için maskelerini çıkarmak ya da iPhone cihazlarının ekran kilit parolalarını elle girmek durumunda kalıyor. Bu durumda özellikle Face-ID kullanımına oldukça alışmış olan kullanıcıları bir hayli yoruyor. 

İşte bu nokta da Apple kullanıcıların imdadına yetişiyor. Apple’ın 14.5 güncellemesinin ardından sunmuş olduğu bu özellik kullanıcıların bu noktadaki sorunlarını çözüyor. 

Aslında Apple’ın kullanıcılarına sunduğu bu özelliğin amacının da bu olduğunu herkes gibi bizde biliyoruz. Ancak ilgili özellik sadece maske kullanımında değil güneş gözlüğü gibi bazı aksesuarlar sebebiyle de yaşanan tanımlanamayan yüz sorunununda önüne geçiyor. 

Peki nedir bu özellik, nasıl kullanılır? İşte tüm bu sorularının yanıtı… 

Apple Watch ile iPhone Ekran Kilidi Nasıl Açılır? 

Apple Watch sahibi kullanıcılar cihazlarının ekran kilitlerini sadece ufak bir kol hareketiyle açabiliyor. Apple Watch aygıtımız bileğimizde takılıyken sadece biraz yukarı kaldırdığımızda iPhone cihazlarımızın ekran kilitleri anında açılıyor. 

Oldukça pratik bir şekilde kullanılabilen bu özellik, bir çok noktada iPhone kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. 

Tabi konu başlığından da anlaşıldığı üzere bu özelliği kullanabilmemiz için kolumuzda bir Apple Watch aygıtının olması gerekiyor. Yani sunulan bu ilgili özelliği sadece Apple Watch sahibi olan iPhone kullanıcıları kullanabiliyor. 

İlgili özelliği bu şekilde kullanabilmemiz için tek yapmamız gereken ilgili özelliği iPhone cihazımızdan ayarlar kısmından aktif hale getirmek. 

Aşağıda sizlere bunun nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Ancak ilgili özelliği kullanabilmemiz için bazı detaylara dikkat etmemizinde gerektiğini unutmayalım. 

Apple Watch sahibi iPhone kullanıcılarının ilgili özelliği kullanabilmesi için bazı gereksinimlere ihtiyacı bulunmaktadır. Bunlar; 

  1. iOS 14.5 veya sonraki bir sürümün yüklü olduğu, Face ID özellikli iPhone X ya da sonraki model bir aygıt.
  2. WatchOS 7.4 veya sonraki bir sürümün yüklü olduğu Apple Watch Series 3 ya da sonraki model bir aygıt.
  • Apple Watch’unuz iPhone cihazınızda ile eşlenmiş olması gerekmektedir.
  • iPhone’unuzda ve Apple Watch’unuzda Wi-Fi ile Bluetooth özelliklerinin açık olmalıdır.
  • Apple Watch’unuzun parolası olması ve bilek algılama özelliğinin açık olması gereklidir.
  • Apple Watch’unuz kilidi açık bir şekilde bileğinizde olmalıdır.
  • Ağız ve burnunuzu kapatan bir maske veya bir güneş gözlüğü takmanız gerekir. 

Muhtemelen sizde yukarıdaki şartları sağlayan bir Apple Watch kullanıcısısınız. Artık tek yapmanız gereken ilgili özelliği iPhone cihazınızda ayarlar kısmından aktif hale getirmek. Şimdi hep birlikte bu özelliğin nasıl aktif hale getirildiğine adım adım bakalım. 

iPhone Kilidini Apple Watch ile Açma Özelliği Nasıl Aktif Hale Getirilir? 

Apple Watch cihazınız ile iPhone cihazınızın ekran kilidini açabilmeniz için; Apple iPhone cihazınızdaki ayarlar kısmından ilgili özelliği aktif hale getirmeniz gerekmektedir. 

Watch ile iPhone kilidini açma özelliğini aktif hale getirmek için; 

1- iPhone cihazınızda ‘’Ayarlar’’ kısmında gidin. 

2- Ardından ayarlar sayfasından ‘’Face ID ve Parola’’ kısmına gidin. 

*Not:İlgili kısma gittiğinizde sizden cihazınızın parolasını girmeniz istenecektir. Cihazınızın parolasını girin. 

3- Daha sonra açılan kısımdan ‘’Kilidi Apple Watch ile Aç’’ kısmına gidin ve saatinizin adının yanındaki özelliği açın. 

*Not:Saatinizde bilek algılama özelliği etkin değilse bu özelliği açmanız istenir.

Bu adımların sonunda ilgili özellik aktif hale gelmiş olacaktır. Artık yüzünüzde maske ya da gözlük takılıyken iPhone cihazınızın ekran kilidini sadece basit bir kol hareketiyle açabilirsiniz. 

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Apple Watch aygıtı ile iPhone cihazlarının ekran kilidinin nasıl pratik bir şekilde açıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…