Almanca Günler, Aylar Ve Mevsimler (Yazılışı Ve Okunuşu)

Almanca günler (yazılışı ve okunuşu) , Almanca aylar (yazılışı ve okunuşu) , Almanca Mevsimler (yazılışı ve okunuşu) Bu yazımızda sizlere Almanca günler, aylar ve mevsimleri gösterdik. Aşağıda oluşturduğumuz listeden Almanca günleri, ayları ve mevsimleri hemen öğrenebilirsiniz.. İşte hem yazılışı hem okunuşu ile birlikte Almanca günler, aylar ve mevsimler..

Herhangi bir dil öğrenilirken gramer harici bakılan ilk şeyler genellikle alfabe, sayılar, günler, aylar, yer ve mekan adları vs.. olmaktadır. Bu konular tüm dillerde giriş seviyesinde (seviye 1) temel olarak anlatılmaktadır.

Bizde bu yazımızda sizlere Almanca dil giriş konularından biri olan, Almanca’da günler, aylar ve mevsimleri sizler için listeledik. Aşağıdaki listeden Almanca günleri, ayları ve mevsimleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca öğrenmiş olduğunuz bu kelimelerin okunuşlarını da yine listede görebilirsiniz.

Listede yer alan kelimeler herhangi bir gramer bilgisi gerektirmiyor. Tek yapmanız bakmak ve ezberlemek. Almanca’da özellikle günler ve ayları günlük hayatta oldukça sık ihtiyaç duyacaksınız. Öğrenilmesi gerekli olan konulardan biri. Ayrıca öğrenilmesi en kolay konulardan biri sebebi de konunun içinde gizli 🙂

İŞTE ALMANCA’DA GÜNLER, AYLAR VE MEVSİMLER !

Listemize ilk olarak günler’den başlıyoruz. Aşağıdaki listeden sırasıyla haftanın yedi (7) gününün Almanca olarak yazılışına ve okunuşuna erişebilirsiniz.

ALMANCA HAFTANIN GÜNLERİ (WOCHENTAGE)

TABLO: ALMANCA HAFTANIN GÜNLERİ

GÜN (TÜRKÇE) ALMANCASI OKUNUŞU
Pazartesi Montag mo:ntag
Salı Dienstag dinstag
Çarşamba Mittwoch mitvoh
Perşembe Donnerstag donırstag
Cuma Freitag fraytag
Cumartesi Samstag samstag
Pazar Sonntag zontag

NOT:  ” : ” işareti, işaretten önceki harfin uzun okunacağı anlamına gelmektedir. 

Almanca haftanın günlerini bitirdik. Şimdi Almanca aylara sırası ile bakalım..

ALMANCA AYLAR (MONATE) 

AY ALMANCASI OKUNUŞU
Ocak Januar yanuar
Şubat Februar februar
Mart März meğts
Nisan April april
Mayıs Mai may
Haziran Juni yuni
Temmuz Juli yuli
Ağustos August august
Eylül September zeptemba
Ekim Oktober oktoba
Kasım November novemba
Aralık Dezember detsemba

NOT: Almanca’da aylar kesinlikle dikkatinizi çekmiştir ki İngilizce ile oldukça çok benzerlik göstermektedir. Hatta içlerinden bazıları İngilizcesi ile birebir aynıdır. Örn:  Nisan, İngilizce’de ”April” ve Almanca’da da ”April” ‘dır. 

Özellikle az biraz İngilizce bilgisi olanlar bu konuyu İngilizce olan benzerliğinden ötürü hemencecik kavrayacaklardır.

Almanca ayların ardından şimdi son olarak Almanca mevsimlere de bakalım. İşte Almanca’da 4 mevsim..

ALMANCA MEVSİMLER (Jahreszeiten)

MEVSİM (TÜRKÇE) ALMANCASI OKUNUŞU
İlkbahar Frühling früling
Yaz Sommer zoma
Sonbahar Herbst herpst
Kış Winter vinta

NOT: Almanca aylarda olduğu gibi Almanca mevsimlerde de İngilizceye benzerlik gözden kaçmıyor. Hatta Almanca’da kış mevsimi ”Winter” şeklinde yazılırken İngilizce’de de Kış, ”Winter” şeklinde yazılmaktadır. 

Almanca günler, aylar ve mevsimler konusunu bitirdik. Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz. Yeni bir Almanca ders konusunda görüşmek dileğiyle.. 

TeknoAjan.com (Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)